Podział dachów ze względu na materiał wykonania

Pokrycie dachowe to zewnętrzna warstwa połaci dachowej, będąca barierą, chroniącą budynek przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, wilgoć, wiatr, słońce czy hałas.

Jego dobór zależy do konstrukcji więźby dachowej, a także efektu estetycznego, jaki chcemy uzyskać. Zapoznaj się z nami z rodzajami dachów, ze względu na materiał wykończenia.

Dachy wykończone dachówkami ceramicznymi

Ceramika, używana do produkcji dachówek ceramicznych, powstaje z wypalanej gliny i charakteryzuje się ponadprzeciętną trwałością oraz odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Jej wymiana oraz naprawa nie sprawi nam większego problemu ze względu na niewielki kształt poszczególnych elementów. Pamiętajmy, że decydując się na ten typ wykończenia dachu, musimy zadbać o wyjątkowo wytrzymałą więźbę dachową; dachówki ceramiczne są bardzo ciężkie.

Dachy wykończone dachówkami betonowymi

Dachówki betonowe lub inaczej cementowe są nieco mniej trwałe, niż ceramiczne, chociaż są do nich łudząco podobne wizualnie. Produkowane są w tych samych kształtach i w podobnie szerokiej palecie kolorów. Są także dość ciężkie.

Dachy wykończone dachówkami bitumicznymi

Dachówki bitumiczne, nazywane też gontem bitumicznym, przypominają klasyczne płaty papy. W ich konstrukcji zastosowano rdzeń w postaci osnowy z masy celulozowej, włókna szklanego albo tworzyw sztucznych. Oblewany jest on masą asfaltową, a następnie pokrywany granulatem mineralnym. Są to dachówki odporne na zmienne temperatury, odkształcenia i wilgoć. W dodatku są to dachówki lekkie, ognioodporne i doskonale tłumiące hałas.

Dachy wykończone dachówkami blacho dachówką

Jednym z najbardziej popularnych sposobów wykończenia dachu jest wykończenie go blacho dachówką. Jej konstrukcja opiera się na rdzeniu ze stali lub aluminium, pokrywanego następnie kilkuwarstwową powłoką ochronną. Ogromnymi atutami blachodachówki jest jej niska cena, długoletnia żywotność, stosunkowo niewielka waga a także bardzo prosty, intuicyjny montaż. Blachodachówka jest wyjątkowo plastyczna dlatego można pokrywać nią dachy o bardzo skomplikowanych kształtach.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >