Pokrycia dachowe na dachy płaskie – najlepsze rozwiązania

Dachy płaskie najczęściej wybierane są na nowoczesne, modernistyczne konstrukcje. Są estetyczne i tworzą ciekawą kubaturę budynku, jednak trzeba pamiętać, że woda nie spływa z nich w sposób naturalny, jak przy dachach skośnych. Dlatego pokrycia w przypadku całkiem płaskich dachów muszą być wyjątkowo szczelne; najlepiej sprawdzą się papy.

Na dachach płaskich stosuje się papy bitumiczne

Najlepszą szczelność, w przypadku płaskich dachów, da zastosowanie tradycyjnej papy bitumicznej. Należy ułożyć trzy warstwy materiału, a następnie skleić je lepikiem na gorąco. W ten sposób będziesz mieć pewność, że płaski dach nie będzie przeciekał nawet w najmniejszym stopniu.

Papy asfaltowe z polimerami to również dobre rozwiązanie na płaski dach

Stosunkowo nowym produktem, przeznaczonym do pokrywania dachów płaskich, są papy asfaltowe, wzbogacone polimerami. Odporne na skrajnie wysokie i niskie temperatury, są niezwykle elastyczne i trwałe. Najczęściej układa się je w dwóch warstwach:

  • pierwszej, w postaci papy podkładowej,
  • drugiej,  w postaci papy wierzchniego krycia.

Jeśli na opakowaniu można przeczytać informację o tym, że papa jest jednowarstwowa, oznacza to, że jej grubość będzie wynosić co najmniej cztery milimetry.

Pokrycia na dachy płaskie o większym kącie nachylenia

Jeśli dach posiada większy kąt nachylenia, zastosować można dostępne w naszej ofercie solidne i wytrzymałe blachodachówki lub blachę. I tak w przypadku dachów o minimalnym kącie nachylenia 9° poleca się zastosowanie blachodachówki, na dachy o trzystopniowym kącie nachylenia zaleca się położenie blachy trapezowej i płaskiej. Warto pamiętać, że położenie blachy na dach płaski należy poprzedzić wykonaniem sztywnego poszycia z desek lub płyt wiórowych. Wtedy bowiem zapewniona zostanie nie tylko szczelność, ale także właściwy obrót powietrza.

Wybór poszycia na dach płaski jest zatem nieco trudniejszy aniżeli na dach skośny. Jeśli jednak pójdzie się za radami fachowców i wybierze jedno z powyższych rozwiązań, z pewnością będzie można cieszyć się szczelnym i estetycznym dachem.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >