Pokrycie dachu a jego dźwiękoszczelność

Osoby budujące swój nowy dom zazwyczaj chcą, aby pokrycie dachu wyglądało estetycznie i pasowało do stylu budynku. Mniejszą uwagę przykładają one do dźwiękoszczelności dachu, czego zazwyczaj po jakimś czasie żałują. Dobrze dobrana dachówka może ochronić domowników przed odgłosami przelatujących samolotów, czy kulek gradu uderzających o dach. Nie wypuszcza też dźwięków z domu, dzięki czemu sąsiedzi rzadko narzekają na zbyt głośną muzykę. Pamiętajmy, że w kwestii izolacji akustycznej równie ważny jest odpowiedni wybór drzwi i okien. Zastanówmy się, co warto wiedzieć o właściwościach wyciszających poszczególnych pokryć dachowych.

Dachówka betonowa

Popularna dachówka betonowa najlepiej wypada w testach dotyczących pochłaniania dźwięków, przeprowadzonych przez niemiecki instytut IFT, specjalizujący się w sprawdzaniu, testowaniu oraz kontrolowaniu jakości produktów i komponentów budowlanych. Dachówka betonowa ma stosunkowo dużą masę (dachówkę betonową produkuje się z piasku, cementu, wody i pigmentów tlenku żelaza), co ma znaczący wpływ na jej izolację akustyczną. Wiele osób decyduje się na nią, gdyż jest bardzo trwała, lecz jednocześnie tańsza niż popularna dachówka ceramiczna.

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna jest trwalsza niż betonowa, jednak w testach izolacyjności akustycznej wypada od niej słabiej o 3 decybele. Mimo jej wyższej ceny wiele osób decyduje się na nią, ze względu na wyjątkowe walory estetyczne. Dachówka ceramiczna cechuje się elegancką, połyskliwą powierzchnią, pożądaną przez właścicieli domów jednorodzinnych.

Blacha dachowa

Blachodachówka ma wielu fanów ze względu na stosunkowo niską cenę i szybki montaż. Jednak wypada ona bardzo słabo w kwestii izolacyjności akustycznej. Materiał, z jakiego jest wykonana, potęguje wręcz odgłosy uderzania kropel deszczu o dach i bardzo słabo izoluje hałasy dochodzące z zewnątrz. Osobie przebywającej w domu pokrytym blachodachówką wydaje się, że dźwięk ma prawie dwukrotnie wyższe natężenie niż w domu pokrytym dachówką betonową.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >