Kilka porad dotyczących montażu gontów bitumicznych

Gonty bitumiczne są popularnym pokryciem dachowym dzięki stosunkowo niskiej cenie. Mogą być stosowane jako estetyczne rozwiązanie tymczasowe, jednak nowoczesne produkty mogą chronić dach przez długie lata. Co warto wiedzieć o ich prawidłowym montażu?

Jednorodność dachówek

Chociaż wydawać by się mogło, że przedmioty produkowane seryjnie są identyczne, nie zawsze tak jest. Jeśli chodzi o gonty bitumiczne, może okazać się, że dachówki z różnych partii produkcyjnych mogą różnić się od siebie uziarnieniem posypki mineralnej, a nawet kolorem. Dlatego też nie powinno się montować gontów z różnych partii na jednym dachu. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, należy montować gonty naprzemiennie z różnych paczek.

Składowanie gontów

Gonty bitumiczne powinno się przechowywać w miejscach chłodnych i suchych, posypką mineralną do góry. Absolutnie nie powinny oczekiwać na montaż bezpośrednio na słońcu ani w ciepłym pomieszczeniu. Nie powinno się również umieszczać palet jedna na drugiej.

Wbijanie gwoździ

Dokładne przybicie gwoździ ma ogromny wpływ na trwałość pokrycia. Łeb gwoździa powinien być dobity szczelnie do górnej krawędzi dachówki i nie powinien jej uszkadzać. Do przybicia dachówki powinno się używać od 4 do 6 gwoździ, stosując się do instrukcji producenta. Gontów nie montuje się w temperaturach poniżej +5oC.

Pas startowy

Krycie dachu rozpoczyna się od okapu. Jedną z metod jest ułożenie gontów noskami ku górze i przyklejenie odwróconych gontów klejem oraz przybicie gwoździami. Niektórzy producenci oferują samoprzylepne dachówki startowe, które przykleja się do blachy okapowej przy pomocy kleju dekarskiego.

Wentylacja

Należy pamiętać o wentylacji dachu, by mógł on odprowadzać nadmiar pary wodnej. Pomiędzy warstwą izolacji termicznej a deskowaniem należy utworzyć pustkę wentylacyjną o wysokości co najmniej 4 cm oraz wykonać otwory wlotowe pod okapem i wylotowe w kalenicy lub na połaci dachu. Otwory powinny być zabezpieczone siatką, by nie dostawały się do nich owady.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >