Porównanie dachówek ceramicznych i cementowych

Jedną z ważniejszych decyzji, które należy podjąć, planując montaż albo wymianę pokrycia dachowego, jest wybór materiału. Warto pamiętać, że poszczególne produkty różnią się od siebie nie tylko ceną, ale również właściwościami, trwałością czy estetyką. Aby lepiej przybliżyć tę kwestię inwestorom, którzy nie mają doświadczenia, w dzisiejszym wpisie porównamy dachówkę ceramiczną i cementową. Czym się różnią i kiedy warto zdecydować się na każdą z nich?

Czym jest dachówka ceramiczna i kiedy warto się na nią zdecydować?

Aby lepiej zrozumieć, czym różni się dachówka ceramiczna od cementowej, najpierw pokrótce scharakteryzujemy każdą z nich. Jeśli chodzi o pierwsze rozwiązanie, to mamy wówczas do czynienia z materiałem premium. Dachówka ceramiczna jest bowiem uważana za produkt wyższej klasy. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że może posłużyć nawet przez kilkaset lat. Ponadto jest odporna na działanie najtrudniejszych warunków atmosferycznych, w tym intensywne promieniowanie słoneczne. Jest produkowana z naturalnych surowców, przede wszystkim z gliny.

Na jej trwałość wpływa nie tylko dobór materiałów, ale również wypalanie w bardzo wysokich temperaturach. W zależności od upodobań można wybrać dachówkę w naturalnym kolorze ceglanym albo innym. W drugim przypadku mamy do czynienia z produktem, który został poddany procesowi angobowania albo glazurowania. Osoby, które zastanawiają się nad inwestycją w omawiane pokrycie dachowe, powinny wziąć pod uwagę, że jest cięższe od innych produktów i nie sprawdzi się w przypadku starszej bądź naruszonej więźby.

Kiedy wybrać dachówkę cementową?

Drugim rozwiązaniem, którym interesują się Klienci naszej hurtowni pokryć dachowych w Warszawie, jest dachówka cementowa nazywana też betonową. W tym przypadku mamy do czynienia z produktem, który powstaje z piasku, cementu i pigmentów. Jeśli chodzi o podobieństwa z wcześniej omówioną dachówką ceramiczną, to betonowa jest również odporna na działanie promieni UV, a do tego dobrze znosi działanie niskich temperatur.

Jest nieco mniej trwałym pokryciem, jednak jej zakup wiąże się z mniejszym wydatkiem – dachówkę cementową zaliczamy do budżetowych produktów. Należy również podkreślić, że dachówka betonowa jest znacznie lżejsza od wcześniej omówionego materiału. Ostatnią, ale niemniej ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, zastanawiając się, które rozwiązanie wybrać, jest jego wpływ na kąt połaci. Dachówki ceramiczne sprawdzą się przy dachach o kącie nachylenia połaci od 22 do 45 stopni, natomiast cementowe od 22 do 60 stopni.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >