Jak prawidłowo rozmieścić okna dachowe?

Montaż albo wymiana pokrycia dachowego wiąże się z koniecznością kupna wielu elementów. Oprócz blachodachówki czy innego materiału oraz systemu rynnowego wielu inwestorów bierze też pod uwagę wyposażenie konstrukcji w okna dachowe. Dzięki nim można wykorzystać przestrzeń na poddaszu. Aby cieszyć się zadowalającym efektem, trzeba wybrać okna o dobrych parametrach, które skutecznie zaizolują pomieszczenia, a także je doświetlą. Niemniej ważne jest też rozmieszczenie tych produktów. O jakich zasadach warto pamiętać?

Ile okien dachowych zamontować, aby skutecznie oświetlić pomieszczenia? 

Jedną z ważniejszych kwestii, nad którymi zastanawiają się inwestorzy poszukujących okien dachowych, jest ta, ile produktów kupić, aby dobrze oświetlić pomieszczenia. Decyzja nie jest jednak trudna. Wystarczy bowiem kierować się zasadą, że 1 m2 przeszklenia naświetla 8-10 m2 podłogi. Wykonując obliczenia, należy wziąć pod uwagę powierzchnię samej szyby. Kierowanie się opisaną regułą, jeśli chodzi o wybór odpowiedniej liczby okien dachowych, pozwoli na dopływ optymalnej ilości naturalnego światła, co z kolei przełoży się na lepsze samopoczucie domowników, a do tego będzie skutkować też niższymi rachunkami za energię elektryczną.

O czym jeszcze pamiętać, montując okna dachowe? 

Kolejną kwestią, która jest kluczowa podczas planowania rozmieszczenia okien dachowych, jest ta, do jakich pomieszczeń będą przynależeć. Łazienka czy garderoba to miejsca, które zwykle są dodatkowo doświetlane, dlatego w ich przypadku można zmniejszyć liczbę okien, co pozwoli nieco zaoszczędzić na materiałach. Oprócz tego trzeba też pamiętać o wygodzie korzystania ze stolarki okiennej.

Właśnie dlatego dobrze, jeśli dolna krawędź okna znajdzie się na wysokości około 110-140 centymetrów nad podłogą. Takie rozwiązanie jest nie tylko komfortowe, ale również praktyczne, ponieważ pozwala na wykorzystanie przestrzeni pod oknami na ustawienie mebli. Ponadto montaż zgodny z tymi zasadami zagwarantuje też wygodne przechodzenie nawet w przypadku otwartych okien, ponieważ ich górna krawędź znajdzie się wówczas na wysokości około 180-200 centymetrów.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >