Jak prawidłowo układać gonty bitumiczne? – część II

Po przygotowaniu podkładu pod dachówki bitumiczne należy przejść do najważniejszej części pracy – układania samego gontu bitumicznego. Przedstawiamy krok po kroku jak przeprowadzić kładzenie kostki bitumicznej na dachu.

Mocowanie gontu bitumicznego

Warto pamiętać że spora część dachówek, w tym np. gonty Icopal dostępne w katalogu firmy Dachlux, pokryta jest warstwą asfaltu samoklejącego się pod wpływem wyższej temperatury, dlatego dachówki tego typu oddzielone są od siebie folią.

Kiedy temperatura nie pozwala na naturalne nagrzanie dachówek, wtedy należy użyć nagrzewnicy ręcznej. W innym wypadku istnieje ryzyko ze dachówki nie będą prawidłowo się kleić.

W miejscach połaci i kalenicy dachówki można mocować za pomocą zszywek. Gdy mocujemy gonty do podłoża, używamy do tego gwoździ papowych ocynkowanych 2,8 X 30 mm. Możemy również skorzystać ze zszywek – w obu przypadkach z zachowaniem odległości 2 cm nad nacięciami.

Jeśli kąt nachylenia dachu wynosi ponad 50 stopni, wtedy należy podwoić liczbę środków do mocowania, natomiast w górnej części pasa trzeba przybić cztery gwoździe.

 

Układanie gontu bitumicznego

Podczas układania gontu bitumicznego należy zachować proporcję 6-9 pasów na 1 m², a rzędy należy układać w ten sposób, aby były przesunięte o połowę dachówki.

Dobrze jest wyznaczyć na połaci pomocnicze linie, pionowe oraz poziome, natomiast dachówki należy ułożyć według następującej kolejności: od okapu, przykrywając pas okapowy, a później układać sąsiednie pasy na styk. Analogicznie kolejny rząd gontów powinien nachodzić na poprzedni, tak aby zakrywał mocowania.

W miejscu wokół kosza dachowego należy ułożyć pasy zachodzące na blachę lub podkład z papy. Należy je układać naprzemiennie albo przycinać z jednej lub z obu stron.

Przestrzeń wokół komina należy wyłożyć jedną warstwą podkładu, na którą nakładamy następnie obróbkę blacharską.

Kalenicę oraz grzbiety można wykończyć akcesoriami systemowymi, które są dostępne w sprzedaży razem z pokryciem. Można je również dosztukować z pasów dachówek, a następnie, korzystając z elastyczności materiału, odpowiednio nagiąć do kształtu dachu.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >