Jak prawidłowo układać gonty bitumiczne? – część I

Ostatnim etapem pracy na dachu jest układanie pokrycia. Odpowiednie przygotowanie podłoża, wykonanie wentylacji i wstępne ułożenie dachówek – w takiej kolejności należy przeprowadzić prace. Następnie przechodzimy do ułożenia pokrycia.

Od czego zacząć?

Praca przy układaniu gontów musi być wykonana w taki sposób, żeby woda nie ściekała pod pokrycie, tylko swobodnie spływała nad połączeniami, w miejscu złamań.

Zanim jednak nałożymy pokrycie, należy wcześniej wykonać obróbki blacharskie przy połączeniach dachu i ścian, nadbudówkach i innych elementów zadaszenia (naroża dachu i miejsce wokół komina).

Jeśli obróbki wykonane zostały z blachy stalowej, wówczas trzeba zagruntować, aby umożliwić bezproblemowe przyklejenie dachówki. Kolejny krok to zamontowanie desek okapowych, szczytowych oraz naniesienie podkładu. Wtedy należy też zamocować takie elementy, jak rynny dachowe, kominki i wywietrzniki wentylacyjne.

Na tym etapie należy zostawić odpowiednią szczelinę wentylacyjną – odstęp umożliwiający wentylację między ociepleniem a podłożem. Zabezpiecza to przed niekorzystnym działaniem wilgoci i, co za tym idzie, utratą ciepła. Szczelina, żeby spełniać swoją funkcję, musi posiadać otwory wlotowe pod okapem i wylotowe w połaci, ścianach szczytowych albo w kalenicy. 

Jakie podłoże pod dachówki bitumiczne?

Preferowane podłoże pod gont bitumiczny powinno być twarde i wytrzymałe, najlepiej deski, sklejka wodoodporna lub takież płyty wiórowe V-100 czy płyty OSB i MFP.

Ważne aby powierzchnia poszycia była też równa i sucha, o wilgotności nie przekraczającej 21%. Nieodzowne jest zaimpregnowanie desek środkiem ogniochronnym i grzybobójczym.

Jeśli połać dachu nachylona jest pod kątem mniejszym niż 17 stopni, wtedy na całej powierzchni należy ułożyć podkład, natomiast gdy kąt jest większy, wtedy wystarczy pas papy o szerokości 1m wzdłuż krawędzi dachu.

Jako że dachówki bitumiczne są pokryte posypką mineralną, należy dobierać materiał tylko z jednej serii, aby zachować jednolitość zadaszenia.

Kładzenie dachówek bitumicznych nie jest najtrudniejszym zajęciem wśród innych prac dachowych, jednak zawsze warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy dekarskiej. Wybór jest bardzo szeroki – w Warszawie i okolicach województwa mazowieckiego można skorzystać z usług firmy Dachlux, zajmującej się sprzedażą gontów bitumicznych i montażem tego typu rozwiązań.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >