Jak przygotować dach pod blachodachówkę?

Blachodachówka to doskonała alternatywa dla tradycyjnej dachówki. Tańsza od dachówek ceramicznych, a jednocześnie niemniej trwała, solidna i wytrzymała, ochroni nasz dach przed uszkodzeniami mechanicznymi, korozją czy działaniem promieni UV.

Jak ją prawidłowo zamontować dowiesz się z naszego krótkiego przewodnika.

Obmierz dach

Pierwszym etapem prac będzie obmierzenie dachu oraz sprawdzenie geometrii więźby dachowej. Jest to czas na wykrycie odchyleń od pionów, poziomów oraz płaszczyzn, a także na sprawdzenie, czy przekątne połaci dachowych są sobie równe, a kąty między elementami nie zwichrowane.

Zaizoluj

Kolejny etap to wykonanie izolacji przeciwwilgociowej z folii wstępnego krycia, mocowanej zszywkami do krokwi. Następnie wykonuje się ruszt nośny, wzdłuż krokwi przybijając drewniane kontrłaty. Do nich poprzecznie przytwierdza się łaty.

Kładzenie blachy

Po przygotowaniu podłoża nadchodzi czas na położenie blachodachówki.

Poszczególne połacie układa się na zakład i przykręca do łat za pomocą specjalnych wkrętów z uszczelkami. Następnie należy wykończyć kalenice i narożniki dachowe. Posłużą do tego gąsiory; wyprofilowane obróbki z takiego samego materiału i w takim kolorze jak pokrycie dachowe.

Nie zapomnij o dodatkach

Aby dach odpowiednio spełniał swoje funkcje, a także był bezpieczny podczas prac naprawczych, należy nie tylko pokryć go odpowiednim poszyciem, lecz także wyposażyć w dodatkowe elementy.

Zimą niezbędne okażą się zatem stopery lub ławy przeciwśnieżne, stanowiące zapory dla czap śniegu zsuwających się z połaci. Ochronią one także rynny przed urwaniem.

Nie obędzie się również bez ław kominiarskich; niedużych platform, służących do bezpiecznego poruszania się w celu dokonania ewentualnych napraw.

Projektując dach nie zapomnijmy o kominkach wentylacyjnych i instalacji odgromowych.

Pamiętajmy, że prawidłowy montaż blachodachówki jest niemniej ważny, niż wybór właściwego poszycia najwyższej jakości. Błędy konstrukcyjne mogą spowodować bowiem nieprawidłowe funkcjonowanie dachu.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >