Ręcznie formowane dachówki

O tym, jak istotny jest dobór rodzaju pokrycia dachowego do charakteru budynku powszechnie wiadomo. Są jednak budynki o szczególnym charakterze (np. zabytkowe, rustykalne), które wymagają drobiazgowej wręcz precyzji w doborze pokrycia, a to dlatego, by zachować lub idealnie odwzorować oryginalną stylistykę danej budowli. Do takich zabudowań oraz do budynków o wyjątkowym charakterze zastosować można rękodzielnicze ceramiczne pokrycie dachowe, czyli ręcznie wyrabiane dachówki. Oto kilka informacji o tym ciekawym wyrobie.

Dachówki ręcznie formowane  to prostokątne dachówki ceramiczne typu płaskiego zakładkowego. Cechują się klasyczną, prostą estetyką, zaś układane są w sposób analogiczny do dachówek karpiówek – naprzemiennie. Kąt nachylenia połaci dachowej umożliwiający wygodny montaż ręcznie formowanych dachówek to przynajmniej 35°. Poniżej tej wartości montaż produktu również jest możliwy, ale wymagana jest pełna wodoszczelność powierzchni pod pokryciem, w celu ochrony konstrukcji więźby dachowej. Oddzielna wentylacja konstrukcji dachu nie jest jednak wymagana, cyrkulacja powietrza wewnątrz dokonuje się bowiem samoczynnie. Dachówki ręcznie formowane są wymiarowo mniejsze od na co dzień spotykanych dachówek ceramicznych. To, w połączeniu z ich płaskim kształtem, ułatwia wykonywanie pokryć dachowych na dachach o skomplikowanych formach, np. z wolim okiem, lukarną, wieżyczką czy na dachach wielospadowych. Istotną cechą ręcznie formowanych dachówek jest indywidualny charakter poszczególnych dachówek – po prostu każda z nich jest inna! Zarówno pod względem kolorystyki wyrobu (będą widoczne różnice, co jednak nada wyjątkowego charakteru dachowi), jak i pod względem faktury pojedynczych dachówek. Powoduje to wrażenie nierównego połączenia poszczególnych dachówek, ale jednocześnie daje takiemu pokryciu dachowemu wrażenie autentyczności, co jest szczególnie ważne zwłaszcza przy odtwarzaniu czy rewitalizacji budynków o charakterze historycznym.

Dachówki Heritage Roof Tiles

Ciekawą ofertą dla inwestorów poszukujących takich właśnie tradycyjnych, dających wrażenie starości, pokryć dachowych są dachówki Heritage Roof Tiles. Są to dachówki ręcznie wyrabiane w Polsce, w cegielni o ponad 120-letniej historii, a wypalane w piecu pamiętającym jeszcze XIX wiek! Proces produkcyjny opiera się na tradycyjnych metodach, dachówki Heritage Roof Tiles formuje się z gliny, następnie suszy przez niemal tydzień, by wreszcie wypalić je w temperaturze ponad 1000°C. Potem przez kolejnych 12 dni leżakują jeszcze, nabierając końcowych właściwości. Producent na finiszu przeprowadza ręczną (a jakże) selekcję wyrobu, udzielając nań dożywotniej gwarancji. Dachówka podstawowa ma wymiary 265×165 mm i dostępna jest w ośmiu gustownych kolorach – odcieniach czerwieni i brązu. 1 m2 pokrycia z tą dachówką osiąga wagę 75 kg.

Dachówki Heritage Roof Tiles to jednak nie tylko dachówki podstawowe, producent oferuje również cały szereg akcesoriów do pełnego wyposażenia dachu: dachówki szczytowe, okapowe, koszowe, grzbietowe oraz gąsiory. Akcesoria te (gąsiory i dachówki grzbietowe) montowane są w tradycyjny sposób, czyli z zastosowaniem zaprawy cementowo-wapiennej. Producent udziela konsultacji dekarskich przy kładzeniu tego produktu, co wiąże się z jego wyjątkowym charakterem. Samo układanie dachówek nie jest jednak skomplikowane i przebiega sprawnie. Z racji nieco porowatej struktury dachówek ręcznie formowanych, mogą one mieć tendencję do pokrywania się mchem, co jednak jest spotykane także przy tradycyjnych dachówkach ceramicznych, zaś dachówkom ręcznie formowanym dodaje tylko uroku i autentyczności.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >