Rodzaje dachów w budownictwie jednorodzinnym

Dach to jeden z najważniejszych elementów całej konstrukcji budowlanej. Chroni dom oraz mieszkańców przed ulewnymi deszczami, opadami śniegu, intensywnymi promieniami słonecznymi oraz silnymi podmuchami wiatru. Budynki mieszkalne różnią się rozmaitymi konstrukcjami dachów. Czym się charakteryzują poszczególne kształty? Jakie są ich wady i zalety? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Dach płaski

W Polsce w budownictwie mieszkalnym bardzo często spotyka się dachy płaskie zwane też stropodachami, ponieważ pełnią funkcję zarówno dachu, jak i stropu. Kąt nachylenia takiej konstrukcji nie przekracza 12 stopni. Dach płaski jest prawdopodobnie najtańszy w budowie spośród wszystkich innych kształtów. Dodatkowo brak lukarn czy spadzistych części sprawia, że jest bardzo ergonomiczny. Na uwagę zasługuje redukcja strat ciepła, co przy obecnych cenach za ogrzewanie ma ogromne znaczenie. Oczywiście kluczowa jest w tym wypadku odpowiednio przygotowana warstwa termoizolacyjna. Brak lukarn sprawia, że koszt budowy dachu jest stosunkowo niski, głównie przez mniejsze zapotrzebowanie na materiał, w tym drogie pokrycia dachowe.

Warto także podkreślić, że współczesna estetyka dachów płaskich różni się od tych, które dominowały w latach 70. Na płaskich dachach można z powodzeniem montować panele fotowoltaiczne czy nawet urządzić ogród. Z drugiej strony taka konstrukcja z góry zakłada, że nie będzie można zaadaptować mieszkalnego poddasza. Na dachach tego typu niestety osadza się śnieg, co oznacza, że trzeba go regularnie odśnieżać w przypadku śnieżyc, dlatego w miejscach, gdzie zimy bywają ostre, lepiej wybrać skośną konstrukcję w miejscach.

Skośny dach

Za najbardziej tradycyjny w polskim budownictwie jednorodzinnym uznaje się dach stromy. Konstrukcje tego typu mogą mieć różnych kształt. Połacie bywają gładkie lub z różnorodnymi wykuszami czy lukarnami. Są to dachy umożliwiające zaadaptowanie poddasza na część mieszkalną. Koszt ich budowy jest wyższy niż przy płaskich odpowiednikach.

Strome dachy można podzielić na wiele rodzajów:

  • jednospadowe,
  • dwuspadowe,
  • czterospadowe,
  • mansardowe,
  • naczółkowe.

Dachy tego typu świetnie wyglądają po pokryciu dachówką ceramiczną. W przypadku domów stylizowanych na stare dworki warto także wybrać gont bitumiczny. Oczywiście bardzo ważnym etapem podczas budowy bądź remontu jest wykonanie termoizolacji. Dzięki warstwie ochronnej ryzyko uciekania ciepła zostaje zmniejszone.

Dachy skośne są bardzo eleganckie i świetnie się prezentują, dlatego wiele osób decyduje się właśnie na taką konstrukcję. Warto przy tym pamiętać, by budowę więźby oraz montaż wybranego pokrycia zlecić specjalistom. W przypadku dachów o skomplikowanym kształcie ryzyko popełnienia błędu jest naprawdę wysokie, a to może wpływać na bezpieczeństwo mieszkańców.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >