Rodzaje dachówek ceramicznych

Jednym z ważniejszych etapów wymiany pokrycia dachowego jest dobór materiału, który znajdzie się na konstrukcji budynku. Wśród popularnych, a zarazem godnych uwagi rozwiązań możemy znaleźć na przykład dachówkę ceramiczną. Do jej zalet zaliczamy między innymi odporność na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, w tym intensywnych promieni słonecznych oraz estetykę. Nie każdy wie, ale na rynku dostępnych jest kilka rodzajów dachówek ceramicznych. Jaki jest ich podział i na którą warto się zdecydować?

Czym się wyróżnia dachówka ceramiczna mniszka i karpiówka?

Klienci odwiedzający naszą hurtownię pokryć dachowych w Warszawie, którzy decydują się na dachówkę ceramiczną, nie zawsze wiedzą, że istnieje kilka rodzajów tego pokrycia. Właśnie dlatego przed podjęciem decyzji zakupowej dobrze zapoznać się z charakterystyką każdego z nich. Wyróżniamy na przykład dachówkę mnich mniszka. Takie pokrycie składa się z dwóch rodzajów dachówek, które zwężają się ku dołowi i mają korytkowy kształt. Dachówki są najczęściej układane na dachach przy pomocy łat albo klamer.

Zastanawiając się nad wyborem tego materiału, dobrze wziąć pod uwagę, że wyróżnia się atrakcyjnym wyglądem, a do tego sam się wentyluje. Dla inwestorów istotne może okazać się też, że dachówka ceramiczna mniszka jest stosunkowo droga. Kolejnym rodzajem jest niezwykle popularna karpiówka. W tym przypadku mówimy o materiale, który jest płaski i wąski. Oprócz tego dobrze o nim wiedzieć, że może mieć gładką albo żłobkowaną powierzchnię. Taki typ materiału można zastosować na przykład na dachach stożkowych, które są szczególnie problematyczne, jeśli chodzi o montaż pokrycia. W zależności od potrzeb i preferencji można ją układać na dwa sposoby, czyli w łuskę albo w koronkę.

Kiedy warto zdecydować się na dachówkę holenderską i zakładkową?

Kolejnym rodzajem pokrycia dachowego, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na montaż dachówki ceramicznej zamiast blachodachówki czy pokrycia betonowego, jest dachówka holenderska, która jest inaczej nazywana esówką z uwagi na to, że jej przekrój poprzeczny przypomina literę „S”. Taki materiał ma wiele zalet. Zaliczamy do nich między innymi szczelność i skuteczność odprowadzania wody.

Ponadto daje duże możliwości montażowe, ponieważ można ją kłaść w dowolnym rozstawie. Wyróżniamy jeszcze dachówkę ceramiczną zakładkową i marsylską. Pierwsza z nich przypomina nieco wcześniej omówioną esówkę, jednak w jej przypadku na górze i na dole możemy zauważyć specjalnie wyprofilowane zakładki. Marsylka z kolei cechuje się dwoma wyżłobieniami.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >