Rodzaje elementów ochrony przeciwśniegowej na dachach

Śnieg to nieodłączny element zimy. Choć niewątpliwie ma on swój urok i jest lubiany przez wiele osób, to w nadmiarze może powodować wiele problemów. Przykładem takiej sytuacji może być uszkodzenie rynien, elewacji oraz obiektów znajdujących się w pobliżu domu przez osuwające się po dachu masy śniegu. Na szczęście na rynku dostępne są rozwiązania pozwalające temu zapobiegać. Oto kilka z nich

Płotki przeciwśniegowe

To najchętniej wybierane rozwiązanie. Wysokie na kilkanaście do około dwudziestu centymetrów, płotki przeciwśniegowe są montowane wzdłuż dolnej krawędzi połaci dachu, nad rynną. Ich zadaniem jest zatrzymywanie osuwających się dużych mas śniegu. Ze względu na swój wygląd nazywane są również drabinkami śniegowymi. Świetnie spiszą się na dachach z blachodachówki.

Rury śniegowe

Co do zasady są one rozwiązaniem bardzo podobnym do płotków, jednak zbudowane są nie z pionowych szczebelków, lecz podłużnych, umieszczonych poziomo rur o dużej średnicy. To nadaje im nowoczesny, minimalistyczny wygląd, który będzie dobrze komponował się z pokryciami dachowymi nowocześniejszych budynków.

Bale przeciwśniegowe

To kolejny wariant bariery, tym razem jednak wykonany z pojedynczych, drewnianych bali, mocowanych do dachu za pomocą specjalnych haków. Są one w stanie skutecznie zatrzymywać nawet bardzo duże bryły zbitego śniegu. Bardzo dobrze wyglądają na dachach domów utrzymanych w stylu rustykalnym.

Noski przeciwśniegowe

To wyjątkowo rozwiązanie. Zadaniem nosków nie jest zatrzymywanie śniegu, lecz rozbijanie jego zbitych brył na mniejsze kawałki, przez co opadają w dół, powoduje on mniejsze zniszczenia. Noski montowane są na całej powierzchni dachu, warto stosować je w połączeniu z barierami.

Dlaczego warto zainwestować w ochronę przeciwśniegową?

Śnieg, szczególnie mokry i zbity, jest wbrew pozorom ciężki. Kiedy zaczyna osuwać się po stromym dachu, może bardzo łatwo uszkodzić systemy rynnowe, elewacje oraz obiekty znajdujące się w pobliżu, np. samochody, urządzenia, rośliny. Może stanowić również poważne zagrożenie dla przechodzących niżej osób. Dlatego bariery śniegowe są wręcz obowiązkowym rozwiązaniem dla dachów budynków w rejonach, gdzie opady śniegu są intensywne – np. w górach.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >