Rodzaje okien połaciowych

Okna dachowe dostarczają na poddasze dużą ilość naturalnego światła słonecznego. To właśnie dzięki nim można poprawnie funkcjonować w każdym pomieszczeniu. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, warto zapoznać się z różnymi rodzajami artykułów tego typu. Producenci okien dokładają wszelkich starań, by zaprezentować klientom jak największą ilość modeli połaciowych.

Zalety okien dachowych

Okna dachowe to niezbędny element w każdym domu z zamieszkałym poddaszem. Nie tylko zapewniają dostęp do naturalnego światła, lecz także pozwalają zachować cyrkulację powietrza na najwyższym poziomie. Wentylacja pokoi jest bardzo ważna, ponieważ pozwala normalnie funkcjonować. Niezależnie od tego, jaki model okna dachowego wybierzemy, istotne jest, by było ono szczelne. Przedostająca się do pomieszczeń wilgoć doprowadza do powstawania niebezpiecznych pleśni oraz grzybów. Właśnie dlatego na oknach dachowych nie należy oszczędzać. Produkty kiepskiej jakości przyczyniają się również do uciekania ciepła, co odczujemy, płacąc kolejny wysoki rachunek za ogrzewanie.

Rodzaje okien dachowych

Obecnie na rynku występuje wiele typów okien dachowych. Najprostszy podział dotyczy rodzaju otwierania. Najczęściej montowane są okna połaciowe obrotowe. Modele tego typu można obracać (oś obrotu znajduje się w połowie wysokości), co znacznie ułatwia mycie szyb. Klamka w takich produktach znajduje się na górze lub na dole ramy. Obrotowe okna nadają się do dachów o kącie nachylenia od 15 do 90°.

Kolejny typ to okna uchylne z osią obrotu w górnej krawędzi ramy. W tym wypadku klamka również może znajdować się na dole bądź górze skrzydła okiennego. Coraz częściej wybierane są modele uchylno-obrotowe, stanowiące niezwykle funkcjonalny element wyposażenia poddasza. Okna te mają specjalne klamki lub uchwyty, za pomocą których można swobodnie wybierać, jak je  otworzyć w danym momencie. Idealnie sprawdzają się przy dachach o kacie nachylenia od 15 do 65°.

Jeśli oś obrotu znajduje się w ¾ wysokości skrzydła, to mamy do czynienia z modelem wysokościowym. W tym wypadku okna otwierają się na zewnątrz poddasza, a w wybranej pozycji utrzymują je specjalne siłowniki. Okna wysokościowe są bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ pozwalają swobodnie wyglądać bez konieczności schylania się lub stawania na placach. Dzięki temu, że otwierają się na zewnątrz, nie ograniczają przestrzeni w pomieszczeniach.

Włazy dachowe, czyli okna otwierane jak tradycyjne modele z zawiasami po lewej lub prawej stronie, pozwalają wyjść na dach. Z tego względu są powszechnie używane przez osoby, które naprawiają dach. Wszystkie włazy wyposażone są w specjalne wsporniki, które zabezpieczają okno przed niekontrolowanym zamknięciem. Warto także wspomnieć o oknach kolankowych, które stanowią połączenie oka dachowego z oknem fasadowym. Oznacza to, że połaciowe modele są przedłużone w dół. Modele tego typu dodatkowo doświetlają pomieszczenia. Dolna cześć może się otwierać, ale nie musi.

Jakie okna dachowe wybrać?

To, jakie okna dachowe będą najlepsze, zależy głównie od kąta nachylenia dachu. Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w sprzedaży pokryć dachowych oraz okien połaciowych podpowiadają, na co zwrócić uwagę przy wyborze najbardziej basujących produktów:

Okna dachowe muszą rozświetlać poddasze tak, by funkcjonowanie w nim odbywało się bez większych problemów. Sprzedażą okien dachowych zajmujemy się od wielu lat i widzimy, że największym zainteresowaniem cieszą się modele obrotowe. Są one niezwykle wygodne w użytkowaniu i proste w czyszczeniu. W większości przypadków architekci określają w projekcie, jaki typ sprawdzi się w danej przestrzeni. Istotne jest, aby wybrane produkty wyróżniały się szczelnością oraz były wykonane z materiałów odpornych na zmienne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. W końcu okna połaciowe mają chronić domowników przed działaniem silnych wiatrów, obfitych opadów, w tym także gradu, dlatego ich konstrukcja musi być solidna.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >