Rodzaje podbitek dachowych

Po wyborze blachodachówki, gontów bitumicznych albo innego pokrycia dachowego przychodzi czas na zakup dodatkowych akcesoriów. Podczas planowania prac, jak i zakupów nie można zapomnieć między innymi o podbitce dachowej, która zwieńcza całą konstrukcję. Mimo tego, że zgodnie z normami budowlanymi jej montaż nie jest wymagany, to jest bardzo często spotykana. Jakie są rodzaje podbitek dachowych, które warto wybrać i co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?

Czym właściwie jest podbitka dachowa?

Na początek warto wyjaśnić pokrótce, czym właściwie jest podbitka dachowa. Otóż jest to element wykończeniowy dachu, który się montuje do krokwi albo do wcześniej przygotowanego rusztowania. Instalacja podsufitki dachowej ma na celu zakrycie i ochronę konstrukcji dachu, a w szczególności zakończeń więźby, które są najbardziej narażone na działanie warunków atmosferycznych, a zwłaszcza wilgoci. Podbitka dachowa powinna być zamontowana od spodu, czyli od tak zwanego okapu. Warto również wspomnieć, że oprócz funkcji ochronnej pełni też dekoracyjną. W kwestii ochrony chodzi nie tylko o opady, ale również o gryzonie czy ptaki, które zakładają gniazda pod dachami.

Jakie są rodzaje podbitek dachowych?

Wiemy już, że podbitka dachowa to element, w który warto zainwestować, aby móc w pełni cieszyć się funkcjonalnością blachodachówki czy innego pokrycia dachowego. Oprócz tego przed wyborem odpowiedniego materiału dobrze się zapoznać z rodzajami podsufitek. Wyróżniamy:

  • podbitkę wykonaną z materiałów PVC, która jest stosunkowo niedroga i wyróżnia się odpornością na działanie czynników zewnętrznych, jednak wymaga regularnej konserwacji,
  • podbitkę z ocynkowanej stali oraz aluminium, które cechują się dobrą wytrzymałością, ale również wymagają konserwacji,
  • podbitkę drewnianą, która zapewnia dobre właściwości termoizolacyjne, a do tego prezentuje się estetycznie.

Warto zainwestować w podsufitkę dachową, ponieważ dzięki niej można zyskać nie tylko estetyczny wygląd konstrukcji obiektu, ale przede wszystkim uzyskać korzyści czasowe i finansowe, ponieważ podbitka jest gwarancją lepszej kondycji dachu.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >