Rolety do okien dachowych

Posiadacze okien dachowych często zmagają się z kilkoma problemami podczas użytkowania swoich okien: niekiedy zbyt mocne słońce wymaga zasłonięcia okien, innym razem nadmierne opady (np. grad lub zalegający mokry śnieg) mogą wywołać obawy przed uszkodzeniem tafli szkła. Do tego opady powodują uciążliwy hałas, którego dobrze jest się pozbyć. Tylko jak to zrobić? By zabezpieczyć okna w takich przypadkach, warto jest sięgnąć po rolety zewnętrzne. Ale czy rolety na okna dachowe są potrzebne?

Rolety zewnętrzne do montażu na oknach dachowych pełnią kilka funkcji: regulują ilość wpadającego na poddasze światła słonecznego, stanowią również swoistą barierę dla promieniowania cieplnego oraz dodatkowe zabezpieczenie termoizolacyjne w sezonie zimowym (ograniczenie strat ciepła). Do tego ochronią okna dachowe przed uszkodzeniami mechanicznymi ze strony spadających gałęzi, szyszek czy opadów gradu, utrudnią też dostęp do wnętrza potencjalnym intruzom i ograniczą poziom dobywającego się z zewnątrz hałasu. Niektóre modele mają perforację w pancerzu, dzięki czemu przy zasłoniętej rolecie da się wciąż uchylić delikatnie okno dachowe i wpuścić do wnętrza pomieszczenia nieco świeżego powietrza.

Bez względu na typ, roleta zewnętrzna to mechanizm zwijania zamknięty w kasecie, do tego prowadnice i pancerz. Ten ostatni może być skonstruowany z samoblokujących się lameli aluminiowych lub z twardego polimeru, niekiedy dodatkowo dla lepszego efektu termoizolacyjnego uszczelnionych pianką. Stosowane do obsługi rolet mechanizmy to klasyczny mechanizm paskowy (lub na linkę) albo napęd elektryczny (zasilany np. napięciem 230V lub energią solarną).

Rolety SML – okna połaciowe Velux

Użytkownicy okien połaciowych Velux mogą do swoich okien poszukiwać odpowiednich rolet zewnętrznych. Jedną z propozycji producenta są rolety SML, przeznaczone do użytku ze sterownikiem elektrycznym VELUX INTEGRA lub KUX 110. Rolety SML to produkt polecany do sypialni i pokojów dziecięcych, zwiększający izolacyjność świetlną okna o nawet 94%. Przy całkowitym opuszczeniu rolety te zapewniają niemal zupełne zaciemnienie w pomieszczeniu. Do tego rolety SML (przy zastosowaniu odpowiednich pakietów szybowych) zmniejszają również straty cieplne o 16%. Lamele rolet wykonane są z odpornego aluminium wzmocnionego materiałem uszczelniającym i podczas pracy przesuwają się w bocznych prowadnicach z lakierowanego aluminium. U szczytu okna znajduje się kaseta z mechanizmem, która jest estetycznie wkomponowana w okno i pod którą chowają się lamele, gdy rolety SML nie są używane. Jeżeli rolety są zamontowane właściwie, nie wymagają praktycznie konserwacji ze strony użytkownika. Wystarczy jedynie regularnie usuwać z powierzchni lameli brud i osady przy pomocy wilgotnej ściereczki, a w razie konieczności – pozostałości roślinne (zwiędłe liście, fragmenty gałązek itp.) tak, by nie blokowały pracy mechanizmu. Sterowanie rolet SML może być zsynchronizowane z innymi roletami tak, by przy pomocy jednego pilota można było uruchamiać i obsługiwać wszystkie podłączone urządzenia. Producent zapewnia trzy lata gwarancji na produkt.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >