Różne rodzaje pokryć dachowych – które wybrać?

Wybór pokrycia dachowego uzależniony jest od kilku czynników, takich jak solidność więźby dachowej, wytrzymałość fundamentów, styl zewnętrznej elewacji oraz budżet, który można przeznaczyć na ten cel. Poniżej przedstawiamy przegląd najpopularniejszych pokryć dachowych.

Kiedy warto zdecydować się na dachówki?

Jednym z najcięższych, a co za tym idzie, najbardziej wytrzymałych pokryć dachowych są dachówki: ceramiczne lub betonowe. Odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, silne wiatry, a także na zginanie oraz pękanie, są jednocześnie niezwykle eleganckie i stylowe. Tłumią dźwięki, stanowiąc doskonałą izolację akustyczną. Nadają się na dachy zarówno o mniejszym, jak i większym kącie nachylenia. Z kolei dachówki betonowe do złudzenia z wyglądu przypominają ceramiczne, będąc od nich jednocześnie lżejszymi. Dlatego przeznaczone są na dachy o nieco lżejszej konstrukcji więźby. Są odporne na działanie i wiatru oraz doskonale izolują akustycznie. W stosunku do dachówek ceramicznych są jednak mniej odporne na uszkodzenia i ekstremalne temperatury.

Na jakie dachy nadaje się blacho dachówka?

Zarówno dachówka ceramiczna, jak i betonowa to spory wydatek. Jeśli zależy ci na oszczędnościach w budżecie, a jednocześnie na trwałym poszyciu dachowym, wybierz blachodachówkę, dostępną również w naszej ofercie. Nie obciąży więźby dachowej, łatwo poddaje się obróbce i sprzedawana jest w szerokie gamie kolorystycznej. Może służyć nawet kilkadziesiąt lat, zgrabnie zakrywając obróbki lub akcesoria dachowe. Będzie odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

A może… gont bitumiczny?

Jednym z popularniejszych pokryć dachowych jest gont bitumiczny. Jego ogromną zaletą jest uniwersalność: można z powodzeniem zamontować go na dachu całkiem płaskim oraz na dachu o dużym kącie nachylenia. Gonty bitumiczne zachwycają swoją estetyką. Dzięki nim wszelkie krzywizny połaci przestaną stanowić problem.

Warto decyzję o wyborze pokrycia dachowego skonsultować z fachowcami. Oni bowiem, biorąc pod uwagę konstrukcję więźby dachowej i jej wytrzymałość, doradzą optymalnie rozwiązanie.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >