Rynny stalowe i rynny PCV – jaki system rynnowy wybrać?

System rynnowy służy do bezpiecznego gromadzenia wody deszczowej z dachu i przekazywania jej na ziemię tak, by nie mogła spłynąć wzdłuż ścian. W ten sposób elewacje domu są chronione przed nadmierną wilgocią, a tym samym przed szybszym niszczeniem i rozwijaniem się grzybów i pleśni w warstwie wykończeniowej.

Systemy z PCV i ze stali nierdzewnej – które lepiej spełnią swoją funkcję?

Do produkcji systemów rynnowych wykorzystuje się wiele różnych materiałów: od tworzywa sztucznego, poprzez miedź, stal czy cynk, aż do rynien wykonanych z drewna. Wybór wariantu idealnego powinien być starannie przemyślany – jest to przecież zakup, który w zamyśle ma służyć nam przez wiele lat. Gdzie w tej szerokiej gamie ofert plasują się systemy z PCV i ze stali?

  • Systemy rynnowe z PCV

Rynny z polichlorku winylu, znanego powszechnie pod skrótem PCV, należą do najpopularniejszych i najczęściej spotykanych wariantów. Do ich zdecydowanych zalet należy wytrzymałość – rynny PCV zniosą bez problemu uszkodzenia mechaniczne i wpływ niesprzyjających czynników atmosferycznych. Materiał ten jest ponadto odporny na działanie korozji, a także zimowy mróz czy żar letniego słońca.

Przy wszystkich korzyściach związanych ze stosowaniem systemów rynnowych PCV cechują się one również wyjątkowo niską ceną. Do niekwestionowanych zalet tego rozwiązania zaliczyć należy również łatwość instalacji.

  • Systemy rynnowe ze stali nierdzewnej

Rynny stalowe – podobnie, jak ma to miejsce w przypadku tych wykonanych z PCV – cechują się znaczną wytrzymałością. Są odporne na działanie deszczu, gradu, mrozu czy gorąca. Co więcej, ze względu na niski współczynnik rozszerzalności liniowej rynny stalowe mogą zostać wystawione na działanie temperatur od -40 do +100 stopni Celsjusza bez obaw o utratę kształtu czy właściwości.

Ponadto systemy rynnowe ze stali zużywają się bardzo powoli – nasz zakup może zostać opatrzony gwarancją obejmującą nawet 50 lat. Charakteryzują się również najwyższą wytrzymałością mechaniczną spośród dostępnych wariantów.

Wybór pomiędzy tymi dwiema propozycjami nie wydaje się łatwy – każda z nich posiada bowiem liczne walory użytkowe. Dlatego, dokonując zakupu, skupmy się przede wszystkim na naszych oczekiwaniach. Zastanówmy się, który wariant będzie lepiej pasował do budynku, który zamierzamy uwieńczyć – również pod względem wartości estetycznej.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >