Jakie są najtrwalsze rodzaje pokryć dachowych?

Dach to element, który powinien przetrwać dłuższy czas. W końcu nikt nie zmienia dachówki bądź blachy co dwa lata. Obecnie na rynku dostępne są różnorodne produkty pozwalające na wykonanie wytrzymałego dachu. Jak zatem wybrać materiał, by inwestycja się opłaciła?  Warto dowiedzieć się, jakie są najtrwalsze tworzywa wykorzystywane do wykończenia połaci. Dzięki temu można zadbać o bezpieczeństwo domowników oraz budynku.

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna to pokrycie dachowe stosowane od tysiącleci, o czym świadczą liczne wykopaliska archeologiczne. Do produkcji tego wytrzymałego surowca wykorzystuje się przede wszystkim dobrej jakości glinę poddawaną odpowiedniej obróbce termicznej. W ten sposób powstaje jedno z najtrwalszych pokryć dachowych. Niektórzy producenci przewidują, że dachówka ceramiczna przetrwa nawet 50 lat. Produkt ten jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz skraje warunki atmosferyczne, co jest niezwykle ważne w przypadku polskiej strefy klimatycznej. Dachówka ceramiczna świetnie sobie poradzi zarówno przy niskich, jak i bardzo wysokich temperaturach, a dodatkowo nie nasiąka wodą przy obfitych opadach. Jej jedyny minus to dość wysoka waga, co sprawia, że przy niektórych więźbach nie można jej użyć. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na blachodachówkę.

Blachodachówka

Kolejne trwałe pokrycie dachowe to popularna blachodachówka. Jest to produkt wykonany ze stali ocynkowanej. To właśnie ta warstwa sprawia, że blaszane dachy są wytrzymałe, chociaż w mniejszym stopniu niż ceramiczne. Produkty tego typu bardzo dobrze reagują na zmienne warunki atmosferyczne. Są odporne na deszcze, mrozy czy upały, dzięki czemu dach w dobrym stanie przetrwa kilkanaście lat. Za dodatkowy atut blachodachówki uznaje się znacznie niższą cenę w porównaniu do dachówki ceramicznej. Oprócz tego blacha nie obciąża więźby. Można ją zatem wykorzystywać przy starszych krokwiach. Blachodachówka idealnie sprawdza się przy prostych konstrukcjach. W przypadku bardzo skomplikowanych dachów należy ją przycinać, a to może wpływać na duże straty materiału.

Gont bitumiczny

Wymieniając najtrwalsze pokrycia dachowe, nie można zapomnieć o gontach bitumicznych. Jest to pokrycie dachowe wykonane z włókna szklanego oraz dodatkowej warstwy izolacyjnej. Taki materiał jest niezwykle wytrzymały. Jeszcze kilka lat temu gonty bitumiczne kojarzono głównie z nieestetycznym pokryciem dachowym budynków gospodarczych. Dzisiejsze gonty znacznie różnią się od tego typu wyrobów. Charakteryzują się niezwykłą elegancją, idealnie pasują do domów zachowanych w tradycyjnej stylistyce, chociaż równie ciekawie prezentują się przy nowoczesnych i minimalistycznych projektach. Do montażu gontów potrzebne jest pełne odeskowanie dachu. Cała konstrukcja wyróżnia się małą wagą. Z tego względu gonty zaleca się przy starszych więźbach, które nie wytrzymają nadmiernego obciążenia. Gonty bitumiczne są nie tylko bardzo odporne, lecz także stosunkowo tanie.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >