Co to są podbitki dachowe?

Podbitki dachowe stanowią zakończenie dachu. Montuje się je od spodu okapu dachowego tak, by cała konstrukcja była estetycznie wykończona i odpowiednio zabezpieczona. Obecnie w sklepach można znaleźć podbitki wykonane z różnych materiałów. Do najczęściej wybieranych należą artykuły z drewna. Dlaczego podbitki są ważne?

Dlaczego podbitki są ważne?

Podbitki, zwane także podsufitkami, należy zamontować na wystający okap dachowy od spodu. Główne zadanie produktów tego typu polega na zabezpieczeniu drewnianych elementów konstrukcyjnych więźby, które wystają po zamontowaniu pokrycia. Krokwie te bez odpowiedniej ochrony są narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Wilgoć, obfite deszcze, wiatry czy duże amplitudy temperatur sprawiają, że drewno po pewnym czasie zaczyna się psuć. W ten sposób konstrukcja więźby może zostać naruszona, a to prowadzi do wielu zagrożeń.

Nieosłonięte części dachu to także miejsce, przez które do wnętrza budynku dostają się zwierzęta. Najczęściej są to małe gryzonie lub owady, w tym niebezpieczne szerszenie. Nieproszeni lokatorzy wybierają sobie strychy na swoje siedliska, uszkadzając np. materiały termoizolacyjne.

Z czego zrobione są podbitki?

Obecnie podbitki wykonuje się przy użyciu różnych materiałów. Najpopularniejszym cały czas pozostaje drewno. Ten klasyczny surowiec pasuje do każdego rodzaju dachu, niezależnie od tego, jaką funkcję pełni budynek. Drewno wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, dlatego stanowi dodatkową ochronę przed utratą ciepła. Podbitki drewniane wybierają osoby, które lubią otaczać się naturalnymi materiałami przyjaznymi dla środowiska naturalnego.

Nie można także zapomnieć o niezwykłych walorach estetycznych podsufitek tego tupu. Można je pomalować na dowolny kolor. Dostępne jest różne wykończenie wodoodpornego lakieru: matowe bądź z połyskiem. Dzięki temu drewno idealnie nadaje się do każdej elewacji i aranżacji, niezależnie od tego, czy budynek jest zachowany w stylistyce klasycznej czy bardziej nowoczesnej. Do produkcji podbitek wykorzystuje się różne gatunki drewna: sosnę, jodłę, świerk.

Decydując się na drewniane podsufitki, należy pamiętać o regularnej konserwacji. Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji elementów do wykończeń dachów wyjaśniają, dlaczego jest to takie ważne:

Dobrze wysuszone deski drewniane wysokiej klasy to materiał podatny na działanie wilgoci. Dlatego bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia konserwacja jeszcze przed montażem podsufitek. Drewno musi być zaimpregnowane specjalnym lakierem wodoodpornym. Dodatkowo co kilka lat należy malować surowiec. W przeciwnym razie deski szybko zbutwieją lub zgniją, a to będzie oznaczało wymianę podbitek. Oczywiście tańsza jest konserwacja niż zakup i montaż nowego materiału.

Podbitki z PCV

Tańszym rozwiązaniem są podsufitki wykonane z tworzywa sztucznego PCV. Surowiec ten wyróżnia się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, a także wysokie i niskie temperatury. Obecnie podbitki z syntetycznych materiałów dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Niektóre modele idealnie imitują naturalne surowce. Ich faktura i odcień z dużej odległości bywa trudna do odróżnienia od prawdziwego drewna. Atutem jest także niezwykle łatwy montaż. Nie każde PCV wyróżnia się wyżej wymienionymi zaletami. Jeśli chcemy zainwestować w materiał, który służy przez wiele lat, należy wybrać produkty najwyższej jakości. Gorsze tworzywo sztuczne zmienia kolor pod wpływem intensywnych promieni UV. Podbitka co prawna nie jest aż tak wystawiona na słońce, jednak czasami zdarza się, że już po kilku latach po prostu źle wygląda.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >