Jakie są wymagania stawiane przed oknami dachowymi

Okna dachowe to niezwykle ważny element każdego zamieszkałego poddasza. Ich główne zadanie to dostarczanie do pomieszczeń odpowiedniej ilości światła naturalnego. Okna połaciowe muszą spełniać szereg wymogów, które zapewniają komfortowe warunki mieszkania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnych modeli? Oto kilka podpowiedzi.

Z czego wykonane są okna dachowe?

Obecnie w sklepach dostępne są modele wykonane z drewna bądź z tworzywa sztucznego, czyli PCV. Modele z naturalnego materiału są bardzo sztywne, co jednocześnie przekłada się na podwyższoną wytrzymałość. Dzięki temu okna drewniane można produkować w większych rozmiarach, niż ich plastikowe odpowiedniki. Dodatkowo drewno bardzo dobrze chroni przed chłodem. Wyróżnia się także wysokim stopniem izolacji akustycznej. Te cechy odgrywają bardzo dużą wagę nie tylko w przypadku okien połaciowych, lecz także przy modelach montowanych w ścianach.

Minusem okien drewnianych jest konieczność ich konserwacji. Malowanie powinno się przeprowadzać co kilka lat w regularnych odstępach. Źle zaimpregnowane drewno może podlegać butwieniu, a w pewnym momencie zgnije. Dlatego wybierając okna dachowe, należy zainwestować w modele o niezwykle dobrej jakości. W końcu jest to zakup na lata, dlatego powinien przetrwać ten czas.

Plastikowe okna dachowe nie wymagają konserwacji i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Czasami okleina pod wpływem światła może ulec przebarwieniu. W takiej sytuacji wystarczy ją wymienić i okna zmów dobrze się prezentują.

Szczelność okien

Niezwykle istotną cechą okien połaciowych jest ich szczelność. Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji wysokiej klasy pokryć i elementów wykończeniowych do dachów wyjaśniają, co dzieje się, gdy przez okna do budynku dostaje się woda:

Nieszczelne okna połaciowe mogą stanowić poważne zagrożenie zarówno dla mieszkańców, jak i budynku. Wilgoć jest przede wszystkim bardzo niebezpieczna dla zdrowia domowników. Osiada na ścianach, przyczyniając się do rozwoju pleśni i grzybów, które przyczyniają się do powstawania chorób nowotworowych oraz obniżenia odporności. Woda, która dostaje się do domów, może osiadać nie tylko na ścianach. Parując, naruszy więźbę, co również wpływa na obniżenie poziomu bezpieczeństwa. Zbutwiałe belki po pewnym czasie zawalą się, doprowadzając tym samym do tragedii.

Przepuszczalność ciepła

Okna dachowe odpowiadają za zatrzymywanie ciepła w pomieszczeniach w okresie grzewczym. Przeglądając oferty producentów, należy zwrócić uwagę na parametr określany współczynnikiem przenikalności cieplnej (oznacza się go symbolem Uw). Im jest on niższy, tym łatwiej utrzymać w pokojach odpowiednią temperaturę. Przestrzeń nie jest wychłodzona w czasie grzewczym i nie nagrzewa się w okresie upałów. Panuje w niej przyjemny klimat pozwalający normalnie funkcjonować. Prawidłowy bilans energetyczny odgrywa także dużą rolę podczas płacenia rachunków. Nieszczelne okna z wysokim wskaźnikiem Uw przyczyniają się do wzrostu rachunków za ogrzewanie.

Funkcjonalność

Warto również zwrócić uwagę na funkcjonalność poszczególnych modeli. Każdy dach wymaga zastosowania innego rodzaju okna połaciowego. W sklepach dostępne są okna dachowe uchylne, obrotowe, obrotowo-uchylne, kolankowe czy wysokościowe. Produkty te różnią się sposobem otwierania. Niektóre mają klamkę w dolnej części ramy, inne w górnej. To, jakie pasują do danego dachu, zależy głównie od jego konstrukcji czy kąta nachylenia. W tym wypadku najlepiej skorzystać z porady specjalisty, który podpowie, jaki model sprawdzi się w danej przestrzeni. Pamiętajmy, że otwieranie okna powinno odbywać się w taki sposób, by stracić jak najmniej przestrzeni. Projekty poddaszy z reguły zawierają informację, jakie okna kupić, co jest niezwykle pomocne.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >