Jakie są zalety świetlików dachowych?

Brak światła w pomieszczeniach to spory problem. Oczywiście można zamontować lampy z mocnymi żarówkami, jednak światło elektryczne nigdy nie zastąpi naturalnego. Czasami z powodów konstrukcyjnych nie da się zamontować dodatkowego okna. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest instalacja świetlików o różnym kształcie. Ich główne zadanie to doświetlanie pokoi.

Co to są świetliki dachowe?

Wyniki badań pokazują, że naturalne światło słoneczne ma bardzo dobry wpływ na ciało człowieka, a jego brak może prowadzić do wielu chorób. Dlatego konstruktorzy budynków dokładają wszelkich starań, by zaprojektować jasne domy czy obiekty użyteczności publicznej. W wielu przypadkach w celu doświetlenia pomieszczeń stosują świetliki dachowe, czyli rodzaj przeszkleń. Takie elementy można zamontować na poddaszu domu jednorodzinnego, w halach, magazynach, warsztatach bądź wielkich biurowcach. Świetliki mogą przybierać różną formę. W hurtowniach dostępne są modele w kształcie czworokątów lub kopuły. Często stosuje się tak produkty tunelowe, które doprowadzają światło z wyższych części budynku do niższych.

Zalety świetlików

Nowoczesne świetliki można z powodzeniem dopasować do każdego rodzaju dachu. Ich największa zaleta to oczywiście doświetlenie pomieszczeń. Produkty tego typu nie stanowią głównego źródła światła, jednak mogą znacznie rozświetlić stosunkowo ciemną przestrzeń tym bardziej, że dzięki nim do pokoi dostaje się dużo więcej światła niż przez tradycyjne okna. Słońce zawsze świeci z góry, a okna dachowe montuje się pod pewnym kątem (zgodnie z budową dachu).  Nowoczesne świetliki zmniejszają zapotrzebowanie na energię elektryczną, co jest jednoznaczne niższymi rachunkami za prąd. Skoro w pomieszczeniach jest tak jasno, to nie trzeba zapalać lamp.

Przeszklenia dachowe pozwalają zapewnić większą dozę prywatności. Obecnie domy buduje się bardzo blisko siebie. Bardzo duże okna mogą być zarówno zaletą budynku, jak i jego wadą. Wścibski sąsiad może uprzykrzać życie, dlatego coraz więcej osób woli domontować dodatkowe świetliki niż duże okna.

Jak na człowieka wpływa brak światła?

Czy faktycznie doświetlenie przestrzeni odgrywa tak istotną rolę? Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji pokryć dachowych i elementów do wykończenia dachu wyjaśniają:

Ciągłe przebywanie w ciemnych pomieszczeniach skutkuje wielu zaburzeniami. Światło jest potrzebne do normalnego funkcjonowania, a jego brak wpływa negatywnie zwłaszcza na wzrok. Pogorszenie się wzroku możne wynikać z nadmiernego wysiłku, jakie oczy muszą podjąć np. podczas pracy. Naturalne światło ma także znaczenie w kwestii samopoczucia. Jego brak może prowadzić do rozdrażnienia, spadku energii, obniżenia nastroju. W skrajnych przypadkach, jeśli bardzo długo przebywamy w niedoświetlonych pomieszczeniach, pojawiają się stany depresyjne. Dlatego dostęp do naturalnego światła jest bardzo ważny, ponieważ zapewnia prawidłowy rozwój człowieka.

Czy świetliki pasują do każdego dachu?

Obecnie na rynku dostępne są świetliki zachowane w różnorodnej stylistyce, dzięki czemu można je dobrać do każdego dachu. Elementy te są bardzo estetycznie wykonane i świetnie się prezentują zarówno przy dachówkach ceramicznych, gontach bądź blachodachówkach. Montaż produktów tego typu jest bardzo prosty i nie zajmuje dużo czasu. Atutem jest możliwość zainstalowania świetlików w każdym momencie, nie tylko na etapie budowy bądź remontu dachu. Jeśli uznamy, że w danym pomieszczeniu jest za ciemno, możemy w każdej chwili dokupić świetlik i zamówić fachowca, by go poprawnie zainstalował.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >