W jaki sposób powinno się dbać o blachodachówki?

Jednym z popularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o wybór materiału na pokrycie dachowe, jest bez wątpienia blachodachówka. Produkt wyróżnia się nie tylko niską ceną, ale również stosunkowo niewielką wagą, co sprawia, że można go montować również na nieco słabszych konstrukcjach albo starszych obiektach. Należy jednak pamiętać, że aby dachówka z blachy dobrze spełniała swoje funkcje, czyli chroniła budynek przed działaniem czynników atmosferycznych i służyła przez długie lata, trzeba o nią odpowiednio dbać. Jak to zrobić? Jak przebiega pielęgnacja i konserwacja blachodachówki?

Regularne przeglądy, czyli bezpieczeństwo pokrycia dachowego 

Jedną z ważniejszych kwestii, o które trzeba zadbać po zakupie pokrycia dachowego, jest odpowiedni montaż. Niezależnie od tego, czy na budynku pojawi się dachówka ceramiczna, betonowa, czy omawiana blachodachówka, należy kierować się zaleceniami producenta, aby spełniała swoje funkcje, była trwała i nie przepuszczała wilgoci. Kolejnym krokiem jest regularne umawianie się na przeglądy. Taka usługa powinna być przeprowadzana przez doświadczonych dekarzy.

Częstotliwość takich usług może być różna, jednak zwykle zaleca się wykonywanie przeglądu co najmniej raz w roku, najlepiej po zimie. Dzięki serwisowi można nie tylko zachować gwarancję, ale przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo konstrukcji, ponieważ dekarz sprawdzi między innymi, czy konstrukcja nie została uszkodzona przez opady śniegu, czy inne czynniki zewnętrzne. W razie ewentualnych nieprawidłowości można je na bieżąco naprawiać, co wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami niż wymiana blachodachówki na nową.

W jaki sposób należy czyścić i konserwować blachodachówkę? 

Regularne wykonywanie przeglądów nie wystarczy, aby zachować dachówkę z blachy w dobrej kondycji. Oprócz tego należy też pamiętać o samodzielnej pielęgnacji pokrycia. Mowa tutaj przede wszystkim o usuwaniu gromadzących się zabrudzeń takich jak kurz czy pył. Zwykle wystarczy zastosowanie myjki ciśnieniowej, a w przypadku uporczywych zanieczyszczeń można sięgnąć po specjalistyczne środki do czyszczenia blachy oraz szczotkę z miękkim włosiem.

Kolejną kwestią jest usuwanie zalegających liści jesienią (jeśli budynek znajduje się pod drzewami) oraz pozbywanie się śniegu w okresie zimowym. Dobrą praktyką jest też zakonserwowanie blachodachówki. W tym celu najlepiej użyć dedykowanych farb lub innych preparatów do takich pokryć. Wspomniana czynność powtarzana cyklicznie skutecznie zabezpieczy dachówkę z blachy przed działaniem korozji oraz wydłuży jej żywotność.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >