W jaki sposób powinno się dbać o dach w okresie zimowym?

Dach to część domu, która ochrania przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Przeciekanie połaci może zdarzyć się nie tylko w trakcie obfitych opadów, lecz także w okresie zimowym. Intensywne opady śniegu oraz obniżona temperatura sprawiają, że o dach należy odpowiednio zadbać. Co zrobić, by w zimie nie okazało się, że trzeba zmieniać dachówki lub blachę?

Regularne odśnieżanie

Zimy w Polsce potrafią być bardzo mroźne i śnieżne, dlatego dachy muszą być regularnie odśnieżane. Niestety wiele osób o tym zapomina, co na przestrzeni lat doprowadziło do różnych tragedii. Na zawalenia pod ciężarem śniegu narażone są szczególnie dachy płaskie, z których zaspy się nie zsuwają. Przede wszystkim należy podkreślić, że śnieg jest ciężki. Jeden metr sześcienny suchego białego puchu waży 200 kilogramów. Jeszcze gorzej jest w przypadku mokrego śniegu, który jest nawet cztery razy cięższy. Zalegająca warstwa śniegu przyczynia się zatem do znacznego obciążenia więźby, dlatego odśnieżanie dachu to nie tylko sposób na zadbanie o szczelność połaci, lecz także o bezpieczeństwo domowników.

Kontrola dachu przed zimą

Prawdopodobnie mało kto zdaje sobie sprawę, że przed okresem jesienno-zimowym należy sprawdzić szczelność pokrycia dachowego. Rutynowa kontrola pomoże uniknąć poważnych problemów związanych z wilgotnieniem ścian i więźby. Nawet minimalne uszkodzenie lub przesunięcie materiałów położonych na dachu sprawia, że do wnętrz domów dostaje się woda. W ten sposób zostaje naruszona powłoka termoizolacyjna, co automatycznie wpływa na podwyższenie rachunków za ogrzewanie. Odpowiednio zadbany w okresie letnim dach to gwarancja szczelności w czasie mroźnych i śnieżnych zim.

Odpowiednie wyposażenie dachu

Dużą rolę odgrywa także wyposażenie dachu. Ważnym elementem każdego pokrycia są drożne systemy rynnowe istotne szczególnie w okresie roztopów. To właśnie z ich pomocą woda z dachów jest odprowadzana. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko przeciekania połaci. Przy dachach skośnych warto także zamontować specjalne płotki przeciwśnieżne. Nadmierna ilość śniegu może zsuwać się ze stromych dachów. Jest to bardzo niebezpieczne dla osób i przedmiotów, np. samochodów, znajdujących się w okolicach konkretnego budynku. Dlatego warto zamontować specjalne płotki przeciwśnieżne rozdrabniające bryły śniegu i lodu.

Co się dzieje, gdy nie zadbamy o dach?

Eksperci z firmy Dachlux, która specjalizuje się w dystrybucji elementów do wyposażenia dachów, podkreślają, że brak odpowiedniej ochrony prowadzi do poważnych uszkodzeń połaci dachowych:

Zima to okres, który weryfikuje szczelność dachów. Brak odśnieżania to jeden z największych grzechów właścicieli nieruchomości. Zbyt duże obciążenie może doprowadzić do tragedii. Jeśli śnieg zalega na dachu, to nawet najbardziej wytrzymały materiał użyty do pokrycia połaci w końcu zacznie przeciekać. Inwestycja w najlepsze pokrycie ma zatem sens pod warunkiem, że sami zadbamy o jego stan w czasie eksploatacji. Pamiętajmy także, by każdą usterkę szybko usunąć. Nawet najmniejsza dziura stanowi idealny sposób przedostawania się wody do wewnątrz budynku.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >