W jaki sposób powinno się kłaść gont na dachu?

Jednym z popularniejszych materiałów wykorzystywanych do tworzenia pokryć dachowych są gonty bitumiczne. Duże zainteresowanie gontami wynika przede wszystkim z tego, że są odporne na działanie wilgoci oraz szkodliwych warunków atmosferycznych, a do tego zapewniają dobrą izolację termiczną. Ich montaż jest stosunkowo łatwy, jednak niezwykle ważne jest to, aby przeprowadzić prace poprawnie i starannie, aby otrzymać trwały i funkcjonalny, a do tego estetyczny efekt. Jak to zrobić i o jakich zasadach należy wówczas pamiętać?

Jakie narzędzia i materiały są niezbędne do układania gontu?

Jedną z ważniejszych kwestii, o które trzeba zadbać, decydując się na wymianę pokrycia dachowego, niezależnie od tego, czy będzie to blachodachówka, czy może omawiany gont bitumiczny, jest odpowiednie przygotowanie. Mowa tutaj przede wszystkim o zaopatrzeniu się w niezbędne narzędzia i materiały. Jeśli chodzi o podstawowe akcesoria, które powinny towarzyszyć każdemu dekarzowi, to zaliczamy do nich między innymi młotek dekarski, metrówkę, nóż dekarski z ostrzami hakowymi, traser, czyli znacznik dekarski, ołówek i wyciskacz do kleju.

Oprócz tego przydatne mogą okazać się również materiały pomocnicze i uzupełniające. W tym przypadku chodzi na przykład o papę podkładową i koszową, uszczelniacz dekarski, wywietrzniki połaciowe czy o blachę stalową. Taki zestaw materiałów i odpowiednia ilość gontu pozwala na rozpoczęcie robót montażowych.

Z jakich etapów składa się proces kładzenia gontów bitumicznych?

Po przygotowaniu niezbędnych materiałów i akcesoriów można przejść do właściwych prac montażowych związanych z kładzeniem gontów bitumicznych. Roboty najlepiej przeprowadzać w pogodny dzień – temperatura nie powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza. Pierwszym krokiem jest wykonanie obróbek blacharskich i przygotowanie podłoża, które powinno być odporne na wilgoć, a do tego stabilne i równe. Wówczas inwestorzy często decydują się na zastosowanie płyt OSB albo ułożenie desek.

Gonty należy układać w pasach od okapu, czyli dolnej krawędzi dachu ku górze. Jeśli materiał nie ma kleju, trzeba go podklejać lepikiem. Kolejnym etapem jest przybijanie materiału gwoździami papowymi. Ważną zasadą, o której trzeba pamiętać podczas przeprowadzania prac, jest ta, że sąsiednie pasy muszą być układane na styk. Jeśli natomiast chodzi o poziome rzędy, to powinny być przesunięte o pół gontu. Nie sposób nie wspomnieć też o stosowaniu się do zaleceń producenta. Wielu inwestorów decyduje się na zlecenie prac ekipie dekarskiej, aby mieć pewność jakości wykonanych robót.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >