Świetliki dachowe: do czego służą?

Nie każdy posiadacz domu jednorodzinnego ma możliwość instalacji okiem połaciowych na poddaszu, każdy pewnie jednak chciałby mieć właściwie doświetlone światłem dziennym pomieszczenia na ostatniej kondygnacji budynku. Kwestia ta tyczy się przede wszystkim właścicieli domów o płaskich dachach, ale przychylnym okiem spojrzą na świetliki dachowe również właściciele budynków o wysokich pomieszczeniach (np. halli lub salonów z wejściem na drugą kondygnację). Potrzeba Ci większej ilości światła na poddaszu lub w garażu? Dość masz niedoświetlonego korytarza czy klatki schodowej? Świetliki dachowe służą właśnie do zapewnienia większej ilości światła dziennego w pomieszczeniach tego wymagających, pomagają też w naturalny sposób zmniejszyć zużycie energii elektrycznej (co daje nam mniejsze rachunki za prąd).

Zasada działania świetlika dachowego jest prosta: świetlik umieszczony jest w powierzchni dachu i gromadzi światło dzienne, które następnie przekazuje do wnętrza specjalnym tunelem światłonośnym do pomieszczenia, gdzie rozprasza je poprzez rozpraszacz. Jeśli świetlik dachowy umieszczony jest w dachu płaskim lub o niewielkim nachyleniu, świetlik będzie miał przeszklenie płaskie. Jeżeli zaś zainstalowany jest w dachu spadzistym, jego szklana powierzchnia będzie w kształcie kopuły. Światłonośny tunel pokryty jest od wewnątrz materiałem refleksyjnym o bardzo wysokim stopniu odbicia promieni słonecznych, dzięki czemu snop światła łatwiej wpada do wnętrza i nie traci nic ze swego natężenia. W ofercie na rynku, poza świetlikami dachowymi z prostym tunelem znajdziemy również świetliki z giętką rurą, pozwalające przekierować strumień światła z dachu w bardziej dogodne dla nas miejsce. Jako rozwiązanie stosuje się również dodatkowe źródło światła wewnątrz konstrukcji świetlika dachowego, posłuży ono jako lampa po zmroku.

Dach skośny: jaki świetlik?

W Polsce najpopularniejszym rodzajem konstrukcji dachowej jest dach ze skosami, zazwyczaj dwu- lub czterospadowy, choć spotykane są i inne. Jaki zamontować świetlik na takim dachu skośnym?

Wszystko zależy od miejsca, które zamierzamy doświetlić. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli odległość pomiędzy sufitem a powierzchnią dachu jest zbyt duża, to świetlik z prostym tunelem może okazać się niewystarczający. Dlatego wtedy warto jest rozważyć montaż świetlik do pokryć wysokoprofilowanych. Jest to rozwiązanie dedykowane do dachów spadzistych właśnie, w którym prosty tunel zastąpiony jest giętkim przewodem wyłożonym materiałem o właściwościach odbijających światło. Elastyczność przewodu daje tę zaletę, że pozwala na ominięcie przeszkód w postaci konstrukcji więźby. Świetliki do dachów spadzistych często wyposażone są w zintegrowany kołnierz uszczelniający, co pozwala na ich szybszą instalację. Zakres montażu świetlików do dachów spadzistych wynosi od 15 do 60° nachylenia połaci dachowej.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >