System rynnowy: czyszczenie przed zimą

Sezon letni za nami, za oknem szaruga i coraz częstsze opady deszczu. To ostatni moment, by wykorzystać resztki słońca i przyjrzeć się sprawności oraz wydajności systemu rynnowego. Przez całe wiosnę i lato zbierał on nie tylko wodę z opadów, ale wraz z nią również błoto, fragmenty gałęzi, liście czy śmieci naniesione przez wiatr. Przed sezonem zimowym należy więc go wyczyścić, żeby uniknąć zapchania i zniszczenia. Nie tylko samego systemu rynnowego, ale i innych elementów konstrukcyjnych domu. Zapchane rynny mogą bowiem doprowadzić także do zalania elewacji, a to już jest poważna, kosztowna i trudna do naprawy usterka. Czyszczenie systemu rynnowego jest też koniecznością w sytuacji, gdy krawędź dachu jest zlicowana z elewacją, wtedy powstałe w wyniku zalania fasady szkody mogą być jeszcze większe. System odwadniania ogólnie powinien być regularnie sprawdzany, nie tylko przed zimą; nie będzie wtedy powodował konieczności remontów budynku i dzięki regularnej konserwacji będzie pełnił właściwie swą funkcję jeszcze przez wiele lat. Jaki zakres prac należy wykonać?

By zadbać o system rynnowy przed zimą, należy przede wszystkim wybrać zalegające w rynnach butwiejące resztki roślinne i inne blokujące przepływ wody elementy systemu. Najlepiej zrobić to z drabinki z ziemi, a jeśli wysokość budynku na to nie zezwala – z połaci dachowej. Przy oczyszczaniu rynien z pozostałości należy pamiętać, by nie uszkodzić powierzchni rur, np. nie zdrapać powłoki ochronnej z materiału, nie zarysować, nie wzruszyć konstrukcji i mocowania oraz ogólnie nie zniszczyć rynien. Po wybraniu pozostałości warto jest też sięgnąć po wąż ogrodowy i zbadać, czy rynny nie przeciekają. Czynność ta pomoże nam od razu w identyfikacji miejsc, które będzie trzeba uszczelnić. W zależności od rodzaju posiadanego przez nas systemu (rynny stalowe, miedziane, cynkowe czy PCV) trzeba będzie wybrać odpowiedni środek uszczelniający i załatać powstałe w wyniku zniszczeń otwory. Następnie trzeba będzie sprawdzić drożność rur spustowych. To ważne – osadzenie się śmieci w rurze spustowej może w zimie spowodować zator lodowy i pęknięcie zatkanej rury. Tu również do czyszczenia przyda się wąż z wodą. Jeśli wykryjemy blokadę drożności, można spróbować usunąć obstrukcję przy pomocy szczotki na kiju lub wysięgniku teleskopowym. W tym momencie też warto przemyśleć instalację kratek, które blokowałby dostęp do rur spustowych większym obiektom.

System rynnowy – rynny PVC

Dla wszystkich poszukujących właśnie systemu rynnowego mamy niewielką podpowiedź: łatwiejsze do czyszczenia w przyszłości będą rynny wykonane z cynku, miedzi i rynny PVC, bo ich powierzchnia jest gładka, nieczystości więc osadzają się z trudem. Dobrze jest również wybrać system rynnowy z osadnikiem gruntowym, który będzie zbierał ewentualne nieczystości. Producenci systemów rynnowych starają się wprowadzać do swych produktów innowacje, można więc nabyć np. taki system, w którym narożniki mają regulowany kąt montażu. Pozwala to podczas instalacji lepiej dopasować system rynnowy do potrzeb danego budynku. Do tego nowoczesne rynny PVC wykonane są z materiału odpornego na uderzenia i zadrapania, blaknięcie i działanie czynników atmosferycznych (PVC nie koroduje). Niektóre modele mogą mieć system mocowania poruszający się również w pionie, dzięki czemu łatwiejsze staje się wypoziomowanie całej rynny, a przez to sprawniejszy odpływ wody.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >