Jakie systemy rynnowe wybrać?

Systemy rynnowe mają do spełnienia ważną funkcję – zebrać wodę deszczową z dachu i odprowadzić ją z dala od ścian budynku, tak aby chronić elewację i unikać powstawania zacieków na ścianach. Z tego względu rynny powinny być wykonane z materiałów, które zagwarantują ich wysoką szczelność i trwałość. Które z dostępnych systemów rynnowych są warte uwagi?

Rynny PCV

Najtańszym, a jednocześnie sprawdzonym rozwiązaniem są rynny PCV. Ich znakiem rozpoznawalnym jest niski współczynnik chropowatości, dzięki czemu nie osadza się na nich brud, a woda szybko spływa. Są stosunkowo odporne na oddziaływanie warunków atmosferycznych i na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym nie wymagają konserwacji.

Jako podstawową wadę systemów rynnowych PCV wymienia się natomiast ich dużą rozszerzalność cieplną – mogą one ulegać rozszerzeniu pod wpływem wysokiej temperatury oraz kurczyć się w trakcie mrozów. Trwałość tego rodzaju orynnowania wynosi od 30 do 50 lat.

Rynny stalowe

Rynny stalowe wyróżniają się wyższą wytrzymałością mechaniczną niż rynny PCV, a ponadto doskonale radzą sobie z oddziaływaniem skrajnie niskich, jak i wysokich temperatur. Warto dodać, że są odporne na starzenie – swoje właściwości zachowują nawet przez 80 lat.

Wadą rynien stalowych jest niska odporność na oddziaływanie agresywnego środowiska, np. słonych mgieł. Rynny stalowe nie są dobrze przystosowane do obróbki cieplnej, dlatego – wykonując spawanie lub cięcie szlifierką – należy uważać, aby nie uszkodzić ich powłoki ochronnej.

Rynny aluminiowe

Rynny aluminiowe są jednym z najtrwalszych systemów dostępnych na rynku. Pod względem poziomu chropowatości przypominają rynny PCV, dzięki czemu sprawnie odprowadzają wodę i są przy tym odporne na korozję. Systemy orynnowania z aluminium bardzo dobrze radzą sobie z oddziaływaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz z upływem czasu – ich trwałość szacuje się na ponad 100 lat.

Czy rynny z aluminium mają wady? Okazuje się, że tak. Nie są odporne na oddziaływanie skrajnych temperatur – rozszerzają się i kurczą pod ich wpływem. Poza tym ich montaż jest skomplikowany i pracochłonny.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >