Termoizolacja dachów płaskich

Dzięki systemom termoizolacji dachów jest możliwe utrzymanie właściwej temperatury w mieszkaniach i domach. Materiały termoizolacyjne zatrzymują ciepło w chłodne dni i jednocześnie przynoszą oczekiwany chłód w czasie upałów. Inne materiały stosuje się do izolacji dachów płaskich, a inne – do dachów skośnych. Jakie systemy dociepleń są odpowiednie do dachów płaskich?

 

Płyty izolacyjne z wełny mineralnej

 

Dachy płaskie to dachy o niedużym kącie nachylenia, które najczęściej są pokrywane blachami profilowanymi. Do ocieplenia tych konstrukcji stosuje się głównie płyty izolacyjne z wełny mineralnej.  W przypadku izolacji dachów płaskich niewentylowanych używa się twardych płyt mineralnych, natomiast w przypadku ocieplania stropodachów wentylowanych znajdują zastosowanie granulaty wełny mineralnej oraz maty bądź płyty.

 

Płyty termoizolacyjne są wykonywane z płyt styropianowych, a ich rdzeń stanowią materiały o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, co gwarantuje doskonałe docieplenie budynku. Okładziny płyt są najczęściej wykonywane z zakładkami po to, aby podnieść szczelność warstwy izolacyjnej.

 

Wybierając płyty izolacyjne, warto zapoznać się z ofertą wiodących producentów, np. Thermano, Isover, Rockwool, którzy dostarczają materiały o najlepszych parametrach technicznych.

 

Montaż płyt izolacyjnych

 

Płyty izolacyjne są przystosowane do montażu na różnego typu podłożach nośnych – na stropie betonowym, na podłożu z blachy trapezowej czy na krokwiach. Najważniejsze jest to, aby podłoże pod płyty, było czyste, suche i zaimpregnowane odpowiednimi środkami. Na tak przygotowanej powierzchni należy rozłożyć warstwę paroizolacji, wykonaną z membran bitumicznych lub folii polietylenowej.

 

Płyty mocuje się przy zastosowaniu łączników mechanicznych i mas klejących. Ilość  łączników mechanicznych, które należy zastosować jest ściśle określona przez producenta, a zależy głównie od tego, z jakiego rodzaju obciążeniami będzie musiał radzić sobie dach. Innym sposobem montażu jest swobodne rozłożenie płyt dachowych na paroizolacji, a następnie obciążenie ich, np. żwirem lub bloczkami betonowymi.

 Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >