Termoizolacja dachu – poddasze użytkowe

Termoizolacja dachu jest niezwykle istotną częścią jego konstrukcji i konstrukcji domu w ogóle: to przez niewłaściwie izolowany dach może uchodzić nawet 25% energii cieplnej potrzebnej do ogrzania całego budynku. Tak znaczącą utratę ciepła powstrzymać może właściwy montaż np. wełny szklanej lub mineralnej pomiędzy krokwiami poszycia dachowego. Izolatory te są dobrym wyborem szczególnie wtedy, gdy planowane pokrycie dachu będzie wykonane z ciężkich materiałów, np. dachówek ceramicznych lub betonowych. Wełny te mają wyjątkowo dobry stosunek właściwości izolacyjnych do masy własnej, nie obciążą więc zanadto całej konstrukcji dachu. Do tego są sprężyste i łatwo się w nią wpasowują, nie wymagając skomplikowanych prac. Dlaczego warto ich użyć na poddaszu użytkowym?

Z technicznego punktu widzenia, sposób wykonania termoizolacji dachu zależeć będzie od przeznaczenia znajdujących się na poddaszu pomieszczeń. Jeżeli będą one zaadaptowane do celów mieszkalnych, najkorzystniej jest ułożyć watę mineralną w połaci w dwóch warstwach – pomiędzy krokwiami i pod nimi. Takie rozwiązanie wyeliminuje występowanie mostków cieplnych na krokwiach, zatrzyma też przenikanie energii do wewnątrz podczas wysokich temperatur i stanowić będzie dobrą barierę akustyczną. Wełny są także niepalne.

Izolacja poddasza: wskazówki

Oto kilka wskazówek przydatnych podczas instalacji warstwy termoizolacyjnej na potrzeby poddasza użytkowego. Bezpieczna grubość dwuwarstwowej izolacji dachu to około 25 cm materiału. Warstwa pomiędzy krokwiami powinna wynosić średnio 15 cm, a warstwa spodnia – 8-10 cm. Tę pierwszą z wierzchu dobrze jest przykrywać materiałem o cechach wiatroizolacyjnych, od spodu zaś – folią paroprzepuszczalną. Do zamontowania dolnej należy skonstruować ruszt z drewna lub kształtek, będzie ją łatwiej zainstalować. Nie można zapominać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych, tak pomiędzy termoizolacją a dachówkami, jak i od spodu, między warstwą dolną a maskującymi ją płytami kartongipsowymi.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >