Układanie dachówki od A do Z

Dachówka to jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych. Jest wytrzymała, funkcjonalna i odporna na trudne warunki atmosferyczne. Nie bez znaczenia jest także efekt estetyczny na dachu.

Aby jednak dachówka prawidłowo pełniła swoją funkcję, powinna być poprawnie zamontowana. Sposób jej instalacji zależy w olbrzymiej mierze od rodzaju tego pokrycia dachowego.

Jak zatem układać dachówki?

Sposób układania karpiówki

Karpiówki to najbardziej rozpowszechniony rodzaj dachówki. Są to płaskie i wąskie elementy pokrycia dachu. W dolnych częściach są proste, owalne lub lekko zaokrąglone. Wierzchnia warstwa karpiówek może być jednolicie gładka lub posiadać delikatne wyżłobienia.

Tego typu dachówkę układa się na dwa sposoby:

  • w koronę
  • w łuskę

Dachówki w łuskę kładzie się tak, aby  jeden rząd dachówek znajdował się na jednej łacie. Styki dachówek powinny mijać się, a nie pokrywać ze sobą, a sama nazwa wzięła się z łuskowatego wyglądu, który wynika z rozmieszczenia dachówek.

Sposób na esówkę

Kolejnym rodzajem dachówek są esówki. Przypominają swoim kształtem literę S, który pozwala zmieniać szerokość krycia, bez przebijania łat. Najczęściej układa się je tak, by dachówki idealnie dopasowały się do szerokości dachu. Jest to możliwe między innymi dzięki zaczepom, znajdującym się po ich spodniej stronie.

Jak układać zakładki?

Najbardziej szczelne pokrycie zagwarantują dachówki zakładkowe. Ich nazwa pochodzi od profilowanych zakładek, znajdujących się na górnych i bocznych krawędziach. Dzięki nim dachówki łatwo łączą się ze sobą, nie pozostawiając żadnych luk i szczelin.

Bez względu na rodzaj wybranej dachówki, powinniśmy przed jej położeniem odpowiednio zaizolować dach. Specjalne pasy folii wstępnego krycia układa się od dołu połaci, a następnie rozwija wzdłuż okapu i przytwierdza do krokwi zszywkami. Pas górny folii powinien zachodzić na dolny. Następnie do krokwi przybija się kontrłaty, przymocowujące folię i wydzielające przestrzeń powietrzną, niezbędną do sprawnego przewietrzania połaci dachu.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >