Układanie dachówki – jakich błędów nie popełniać?

Dach funkcjonuje jako system, dlatego niektóre drobne niedopatrzenia mogą stać się na dłuższą metę poważnymi problemami. Aby cieszyć się z trwałego i solidnego pokrycia, należy zachować czujność i wystrzegać się najczęstszych błędów instalacyjnych.

Montaż dachówek – o czym pamiętać?

Pierwszą kwestią, którą należy się zająć, jest właściwe zabezpieczenie pokrycia dachowego i innych elementów budowlanych poprzez zastosowanie podkładu odpornego na warunki atmosferyczne. W niektórych przypadkach wskazane jest nałożenie dwóch warstw podkładu, np. ze względu na zimny klimat lub niskie nachylenie dachu.
Podkład jest kluczowym składnikiem dachu, ponieważ działa jako płaszczyzna odwadniający. Dachy pokryte dachówką są pod tym względem wyjątkowe, ponieważ głównym drenażem jest warstwa podkładowa, a nie najwyższa warstwa, tak jak w przypadku asfaltu lub gont drewniany. Z tego względu wszelkie przebicia lub rozdarcia w warstwie podkładowej powinny być uszczelnione, aby nie doszło do przedostania się wody pod podkład. Użycie materiałów, które nie odpowiadają nachyleniu dachu, sprawi, że konstrukcja będzie podatna na przenikanie wody.

Gonty – na co zwracać uwagę?

Jednym z bardziej widocznych błędów, popełnianych przez dekarzy, jest użycie niedopasowanych gontów. Ten oczywisty błąd pojawia się, gdy wykonawca pokryć dachowych korzysta z usług wielu sprzedawców i kupuje materiały od więcej niż jednego dostawcy. Można tego uniknąć, wybierając wykonawcę pokryć dachowych, który stale korzysta z tego samego dystrybutora materiałów dachowych.
Odrywając stary system pokrycia dachowego, wykonawca może w pełni sprawdzić poszycie dachu pod kątem wszelkich słabych punktów, luk i innych potencjalnych problemów. Dodatkową korzyścią jest to, że dach nie będzie musiał utrzymywać ciężaru dwóch systemów.

Prawidłowe układanie dachówki i solidny montaż to gwarancja trwałości poszycia dachowego na długie lata i wyeliminowanie ryzyka przenikania wilgoci w ściany konstrukcji budowlanej.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >