W jaki sposób chroni się dachy przed korozją?

Dach to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów konstrukcji każdego domu i innych obiektów użytkowych. Niezależnie od tego, czy zostanie pokryty solidną dachówką ceramiczną, czy może tańszą blachodachówką, jest narażony na szkodliwe działanie intensywnych promieni słonecznych oraz opadów deszczu i śniegu. W efekcie nierzadko zdarza się tak, że na pokryciu pojawia się korozja, która stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa konstrukcji. Jak skutecznie ochronić dach przed rdzewieniem?

Czyszczenie dachu, czyli podstawa antykorozyjnej ochrony

Korozją nazywamy proces, do którego dochodzi na skutek działania wilgoci. Wówczas metalowe elementy, które są narażone na jej działanie, stopniowo ulegają zniszczeniu. Jeśli chodzi o pokrycia dachowe, to na jej występowanie szczególnie narażona jest blachodachówka oraz blacha trapezowa.
Wiele produktów jest zabezpieczonych przed rdzewieniem już na etapie produkcji, jednak powłoki ochronne po pewnym czasie tracą swoje właściwości. Pierwszym krokiem, jeśli chodzi o ochronę antykorozyjną, jest czyszczenie dachu. W tym celu warto wykorzystać środki zmiękczające zabrudzenia, a następnie spłukać je myjkami wysokociśnieniowymi. Dobrze się sprawdzą produkty, które zawierają inhibitory korozji.

Jakie są najskuteczniejsze sposoby ochrony dachu przed korozją?

Po dokładnym oczyszczeniu pokrycia dachowego można przejść do właściwego zabezpieczania przed korozją. Wybierając odpowiedni środek, należy zwrócić uwagę na to, do jakich materiałów jest dedykowany. Inne preparaty sprawdzą się w przypadku dachówki ceramicznej, a inne w przypadku gontów bitumicznych. Miejsca, w których znajdowały się ogniska rdzy, należy zabezpieczyć farbą podkładkową. Do malowania warto zastosować metodę hydrodynamiczną.

Prace polegają na aplikowaniu farby pod wysokim ciśnieniem, co pozwala na jednakowe pokrycie całej powierzchni. Warto również pamiętać, że farby antykorozyjne chronią nie tylko przed rdzą, ale stanowią też doskonałe zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami emisyjnymi oraz szkodliwym działaniem promieni UV.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >