W jaki sposób powinny być zamontowane cementowe pokrycia dachowe?

Dachówka cementowa (zwana także betonową) staje się coraz popularniejsza wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Pokrycie dachowe tego typu cechuje się wysokim stopniem wytrzymałości oraz znacznie niższą ceną, niż jej ceramiczne odpowiedniki. Czy montaż betonowych połaci jest trudny?

Czym jest dachówka betonowa?

W porównaniu do dachówki ceramicznej, stosowanej jeszcze w czasach starożytnych, betonowy odpowiednik to stosunkowo nowy wynalazek. Technologię jej wytwarzania opracował Niemiec, Adolf Kroher, jednak to Anglicy w XIX wieku, a konkretnie w 1844 roku, rozpoczęli masową produkcję tego pokrycia dachowego. Cementowe połacie dachowe na pewno chętnie wybierają osoby, które poszukują ekologicznych rozwiązań. Do produkcji dachówek wykorzystuje się bowiem cement oraz gruboziarnisty piasek natury kwarcowej. W Polsce cementowe pokrycie dachowe pojawiło się dopiero 1989 roku. Od tego czasu podpiło serca wielu ludzi, zwłaszcza w ostatnich latach. Może to być związane z coraz lepszym wyglądem produktu. Dachówka betonowa występuje w wielu wariantach kolorystycznych i pasuje do różnych aranżacji budynków. Dużym atutem jest również prosty montaż pokrycia dachowego.

Instalacja dachówek betonowych

Rozbudowany sposób montażu pokrycia dachowego może znacznie podwyższać koszty remontu bądź budowy domu. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na dachówki cementowe, które wyróżniają się prostą instalacją. Pierwszym elementem pracy jest ułożenie warstwy paroizolacyjnej, a później termoizolacyjnej. Po zakończeniu tej części, specjaliści kładą na krokwiach membrany. Dopiero w tym momencie dekarz może zająć się przybiciem kontrałat, na których mocuje się dachówki cementowe. Jeśli dany budynek wyposażony został w użytkowe poddasze, należy pamiętać o warstwach termoizolacyjnych oraz wentylacyjnych. Bez nich dach nie będzie w pełni chronił budynku przed wilgocią.

Zalety dachówki betonowej

Dachówka betonowa ma wiele zalet. Przede wszystkim jest stosunkowo lekka, dlatego często jest najlepszym wyborem przy dachach starych z naruszoną konstrukcją. W takiej sytuacji, gdy krokwie mogą nie wytrzymać nadmiernego obciążenia dachówką ceramiczną, poleca się zakup cementowego pokrycia dachowego. Istotna jest również cena produktów tego typu. Porównując je do wspomnianych już ceramicznych odpowiedników, koszt zakupu i montażu betonowych dachówek staje się bardzo atrakcyjny, zwłaszcza przy dużych dachach. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj towaru.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >