Czy warto montować okno dachowe na poddaszu?

Okno dachowe ma swoje zalety i wady. Zamiast niego możemy zdecydować się na lukarnę. W dalszej części artykułu bierzemy pod lupę opłacalność montażu okna dachowego.

Montaż i ilość okien

Okno dachowe jest montowane bezpośrednio w połaci dachu, stąd nazywa się je połaciowym. Montaż takiego okna może sprawiać więcej kłopotów niż montaż zwykłego okna, jednak pozostaje on nadal dużo prostszy od budowy lukarny. W związku z tym praca nad nim przebiega szybciej. Ilość okien połaciowych na poddaszu montuje się ze względu na rolę, jaką będzie odgrywało pomieszczenie, które się na nim znajduje. W pokoju dziennym czy pokoju dziecka przyda się kilka okien, w sypialni wystarczy zaś tylko jedno.

Zalety okien dachowych

Główną zaletą okna dachowego jest dobre oświetlenie wnętrza. Zapewnia ono jednakowy przepływ światła do każdej części poddasza. Posiada walory estetyczne, ponieważ nadaje pomieszczeniu osobliwy i przytulny charakter, prezentuje się też wyjątkowo nowocześnie i efektownie. Charakteryzuje się również wytrzymałością na czynniki atmosferyczne i wszelkiego rodzaju uszkodzenia, posiada bowiem zewnętrzną szybę ze szkła hartowanego. Musi być jednak zamontowane w odpowiednim miejscu i raczej nie być zbyt szerokie. Jego dolna krawędź powinna znajdować się metr nad podłogą, ale w przypadku dość wysokiego dachu montuje się je nieco wyżej. Szerokość okna natomiast musi być mniejsza niż dachowe krokwie, dzięki czemu łatwo będzie komponować się w całość. Jeśli chcemy jednak posiadać szerokie okno połaciowe, musimy liczyć się z tym, że montaż takiego okna będzie droższy, a także trudniejszy.

Wady okien dachowych

Okno połaciowe ma też swoje wady. Może nazbyt nagrzewać pomieszczenie w porze letniej. Rozwiązaniem dla tego problemu będzie zamontowanie rolet czy zasłon. Trudność może sprawić jednak czyszczenie tego typu okien, szczególnie tych otwieranych uchylnie. To także trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze okien połaciowych.

Okna dachowe Warszawa

Reasumując, okno dachowe ma więcej zalet niż wad, więc naprawdę warto je zamontować na swoim poddaszu. To właśnie ono sprawi, że nasze wnętrze będzie bardziej oświetlone i nabierze niepowtarzalnego charakteru. Szeroki wybór okien dachowych w Warszawie znajdziesz u nas, warto zapoznać się z naszą ofertą!Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >