Czy warto jest wykonywać pokrycia dachowe z blachy trapezowej?

Blacha trapezowa to jeden z najczęściej stosowanych produktów do pokrycia dachu. Wyróżnia się prostym montażem oraz stosunkowo niską ceną przy jednoczesnym eleganckim wyglądzie. Jaki są wady i zalety pokrycia dachowego? Zanim zdecydujesz się na zakup tego materiału, zapoznaj się z jego charakterystyką.

Czym jest blacha trapezowa?

Blacha trapezowa to jedno z najtańszych pokryć dachowych dostępnych obecnie na rynku. Charakteryzuje się równoległymi tłoczeniami o przekroju w kształcie trapezu, stąd też jej nazwa. Arkusze blachy są sprzedawane w różnych rozmiarach. Ich szerokość waha się od 50 do 165 cm. Wspomniane już wytłoczenia mają od 2 do 55 mm. Fachowcy podkreślają, że wysokość profilu ma duży wpływ na jakość zakupionej blachy. Im jest ona wyższa, tym bardziej wytrzymały jest produkt. Jeszcze kilka lat temu pokrycie dachowe tego typu było najczęściej stosowane na budynkach gospodarczych, magazynach, czy obiektach przemysłowych. Dziś coraz więcej domów jednorodzinnych ma dach wykonany z blachy trapezowej, która idealnie pasuje zwłaszcza do obiektów zachowanych w nowoczesnej i minimalistycznej stylistyce.

Zalety blachy trapezowej

Blachodachówka, w tym właśnie blacha trapezowa, to produkt niezwykle lekki (na przykład w porównaniu z dachówką ceramiczną). Z tego względu zaleca się wykorzystanie tego rodzaju materiału przy dachach ze starą, naruszoną więźbą, która może nie wytrzymać nadmiernego obciążenia. Niska waga w żaden sposób nie wpływa na wytrzymałość dachu. Trapezowe pokrycie dachowe charakteryzuje się trwałością. Jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, niskie i wysokie temperatury, silne podmuchy wiatru, promieniowanie UV czy obfite deszcze i śnieżyce. Biorąc pod uwagę zmienność pogody w Polsce, można śmiało powiedzieć, że jest to materiał idealny do naszej strefy klimatycznej. Duże znaczenie ma także łatwy i szybki montaż, co przekłada się na niskie koszty. Nie trzeba płacić dużych sum ekipie za położenie dachu. Dodatkowo blachę trapezową wykonuje się ze stali ocynkowanej, która jest niezwykle odporna na wodę,  dzięki czemu materiał nie koroduje.

Wady blachy trapezowej

Każdy produkt ma swoje wady i zalety. Tak też jest w przypadku blachy trapezowej. Jedną z nich jest niska izolacyjność akustyczna. Oznacza to, że słychać, jak pada deszcz i krople uderzają o dach. Taka sytuacja może być niekomfortowa, zwłaszcza gdy dom ma zamieszkałe poddasze i właśnie tam zlokalizowane są pokoje sypialne. Czy da się temu zapobiec? Najlepiej wykonać dodatkową izolację z wełny mineralnej, która bardzo dobrze wygłusza dach. Warto także zwrócić uwagę na jakość blachy trapezowej. Bardzo tanie produkty nie nadają się do dłuższego użytkowania, a przecież dach powinien być inwestycją na lata. Dlatego warto zdecydować się na zakup lepszych materiałów, by mieć pewność, że dach będzie idealnie spełniał swoje zadania.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >