Kiedy warto jest zastosować dachówki ceramiczne

Dachówki ceramiczne wyróżniają się wyjątkową wytrzymałością, o czym świadczy fakt, że stosowano je już w poprzednich stuleciach. Materiał cieszy się dużą popularnością zarówno wśród właścicieli domków jednorodzinnych, jak i obiektów użyteczności publicznej, np. hoteli czy restauracji. Jednak nie każdy dach można pokryć dachówką ceramiczną. Kiedy najlepiej zastosować produkty tego typu?

Jak powstaje dachówka ceramiczna?

Dachówka ceramiczna była wykorzystywana już w II tysiącleciu przed naszą erą. Tak samo jak w przeszłości, także i dziś jej podstawę stanowi glina. Materiał ten, po uprzednim dokładnym wysuszeniu, wypalany jest w bardzo wysokich temperaturach. Oczywiście technologia poszła do przodu, co wpłynęło na metody produkcji pokryć dachowych. Podobnie jest w przypadku dachówek ceramicznych. Rozwój urządzeń pozwoliła na znaczną automatyzację przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości produktów. Dlatego dachówka ceramiczna to jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych ostatnich kilkunastu lat.

Właściwości dachówki ceramicznej

Dachówka ceramiczna do idealny wybór dla osób, które poszukują niezwykle trwałego pokrycia dachowego. Renomowani producenci artykułów budowlanych podają, że materiały wykonane z gliny wyróżniają się niezwykłą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dlatego mogą przetrwać nawet 100 lat. Sprawdzają się zatem w miejscach, gdzie pogoda lubi płatać figle, a polski klimat nie rozpieszcza. Porywiste wiatry, grad, deszcze i opady śniegu sprawiają, że potrzebna jest dachówka do zadań specjalnych.

Równie ważna jest wytrzymałość na wysokie temperatury. Ceramiczne pokrycia dachowe nie tracą koloru nawet pod wpływem bardzo intensywnych promieni słonecznych, dzięki czemu po wielu latach prezentują się idealnie.

Czy dachówka ceramiczna nadaje się na każdy dach?

Dachówka ceramiczna ma jedną wadę. Jest bardzo ciężka, dlatego w niektórych przypadkach lepiej jej nie stosować. Specjaliści z firmy Dachlux zajmującej się dystrybucją pokryć dachowych podpowiadają, kiedy zrezygnować z produktów tego typu:

Ze względu na sporą wagę dachówek ceramicznych nie należy używać przy słabszych i starszych więźbach o naruszonej konstrukcji. W takiej sytuacji zbyt duże obciążenie może w pewnym momencie doprowadzić do zawalania części lub całego dachu. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo domowników należy użyć innych produktów. Jeśli bardzo zależy nam na użyciu dachówki ze względów estetycznych lub wytrzymałościowych, można wzmocnić krokwie pod okiem fachowców.

Estetyczne walory dachówki ceramicznej

Większość osób kojarzy dachówkę ceramiczną z tradycyjnym budownictwem. Ten typ pokrycia dachowego świetnie sprawdza się przy obiektach stylizowanych na stare wille i dworki. Dlatego ceramiczne połacie idealnie współgrają z hotelami, domami jednorodzinnymi czy restauracjami o klasycznej formie. Oczywiście nie oznacza to, że nie pasują do nowoczesnego budownictwa. Obecnie na rynku dostępne są modele w różnych wersjach kolorystycznych oraz w rozmaitych kształtach, które sprawdzą się także przy modernistycznych i minimalistycznych projektach.



Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >