Jakie wpływ na stan pokryć dachowych może mieć promieniowanie słoneczne?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to nie lada wyzwanie. Poszukując odpowiedniego produktu, warto zwrócić uwagę na to, aby nie obciążał za bardzo więźby, a jednocześnie dobrze stabilizował budynek i chronił budynek oraz mieszkańców przed działaniem czynników atmosferycznych. Mówiąc o pogodzie, warto rozwinąć temat związany z wpływem niektórych czynników na pokrycie dachowe. W dzisiejszym wpisie skupimy się na promieniowaniu słonecznym. W jaki sposób oddziałuje na dach?

W jaki sposób promieniowanie słoneczne może zaszkodzić dachowi? 

Na początek warto podkreślić, że szkodliwość promieniowania słonecznego na dachówki ceramiczne czy inny rodzaj pokrycia dachowego jest uzależniona od rodzaju zastosowanego materiału oraz od położenia budynku, czyli stopnia nasłonecznienia, stref zacienionych czy otaczających go budynków i drzew. Właśnie dlatego zawsze pytamy Klientów naszej hurtowni pokryć dachowych w Warszawie, gdzie dokładnie znajduje się obiekt, który będzie zadaszony, aby wybrać optymalny produkt. Jeśli chodzi o zagrożenia, które wynikają z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, to zaliczamy do nich między innymi odbarwienia.

Jest to niewątpliwie jeden z częstszych problemów, których nie należy ignorować. Na skutek takiego zjawiska może bowiem dodatkowo dochodzić do erozji struktury dachu. W takich przypadkach często konieczne okazuje się odświeżenie i zabezpieczenie konstrukcji, a do tego warto też zlecić przegląd. Kolejną, niemniej ważną kwestią jest fakt, że na skutek narażenia na promieniowanie słoneczne, pokrycie dachowe może utracić nawet do 90% funkcji wodoszczelnej. Właśnie dlatego należy dobrać pokrycie w taki sposób, aby było na nie odporne.

Jakie pokrycie dachowe najlepiej poradzi sobie z promieniowaniem słonecznym? 

Jedną z ważniejszych kwestii, które pomogą w uniknięciu problemów związanych z promieniowaniem słonecznym, jest wynajęcie profesjonalnej ekipy, która odpowiednio zamontuje dach, a do tego skutecznie go zabezpieczy przed działaniem szkodliwych czynników. Oprócz tego istotny jest również wybór dobrej jakości pokrycia. Dobrze wybrać taki produkt, który ma gwarancję funkcjonalności na co najmniej 20 lat. Kryteriami, które mogą być istotne podczas zakupu, jest grubość materiału, przenikliwość powłok i deklaracja producenta co do odporności na działanie czynników atmosferycznych. Właśnie dlatego dobrym wyborem będą na przykład dachówki betonowe oraz wspomniane wcześniej dachówki ceramiczne.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >