Co wpływa na wytrzymałość pokrycia dachowego?

Zastanawiając się nad najważniejszymi elementami konstrukcji budynku, z pewnością warto zwrócić uwagę na dach. To właśnie on odpowiada za stabilizację obiektu. Dodatkowo zabezpiecza dom czy inny budynek przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, na przykład opadami deszczu i śniegu czy wiatrem. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby był wykonany z dobrej jakości materiałów oraz starannie zamontowany. Jakie czynniki wpływają na wytrzymałość pokrycia dachowego?

Jakie rodzaje dachówek są najwytrzymalsze? 

Podczas zakupu dachówek, podobnie jak innych materiałów budowlanych warto zwrócić uwagę na to, z czego są wykonane. Jest to jeden z podstawowych czynników wpływających na ich wytrzymałość. Właśnie dlatego osoby, które odwiedzają nasz sklep z pokryciami dachowymi w Warszawie, często pytają, czym się od siebie różnią poszczególne rodzaje materiałów. Na szczególną uwagę zasługują dachówki ceramiczne oraz betonowe.

Te pierwsze wyróżniają się przede wszystkim tym, że są odporne na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Mowa tutaj nie tylko o opadach, ale również o intensywnych promieniach słonecznych. Co więcej, takie pokrycie cechuje się też niską nasiąkliwością, co przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo dachu, ale również całego obiektu. Dachówki betonowe z kolei łączą w sobie parametry techniczne z walorami estetycznymi. Podobnie jak poprzedni produkt są odporne na działanie warunków atmosferycznych, w tym niskich temperatur.

Co jeszcze wpływa na wytrzymałość pokrycia dachowego? 

Decyzja o tym, czy dach zostanie pokryty dachówką betonową, ceramiczną czy może dachówką blaszaną jest niezwykle ważna w kontekście wytrzymałości. Jednak oprócz tego należy mieć też na uwadze fakt, że więźba dachowa nie może być nadmiernie obciążona. Właśnie dlatego wybierając pokrycie, trzeba zwrócić uwagę na jego ciężar. W innym przypadku może zdarzyć się tak, że wystąpi ryzyko osunięcia części albo całości dachu.

Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, wybierając odpowiednie pokrycie dachowe, są warunki panujące na danym terenie. Chodzi tutaj o to, że poszczególne rodzaje pokrycia różnią się od siebie wytrzymałością czy odpornością na działanie niepożądanych czynników. W związku z tym dobrze zastanowić się, jak bardzo dany obszar jest narażony na obciążenia spowodowane śniegiem, wiatr czy deszcz. Dzięki temu specjaliści w hurtowni pokryć dachowych z pewnością pomogą wybrać takie rozwiązanie, które sprawdzi się najlepiej.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >