Wybieramy okna połaciowe – na co zwrócić szczególną uwagę?

Okna połaciowe, czyli inaczej okna dachowe, to rozwiązanie estetyczne i funkcjonalne, zapewniające większą ilość naturalnego światła w pomieszczeniu, niż standardowe otwory okienne. Podpowiadamy, czym się kierować przy ich wyborze.

Sprawdź, czy okna połaciowe ochronią dom przed hałasem

Wybierając okna połaciowe zwróć uwagę na ich izolacyjność akustyczną. Standardowe okna dachowe chronią przed hałasem o natężeniu 32 decybeli, okna antywłamaniowe o natężeniu 35 dB. Chcąc zapewnić sobie największy komfort, wybierz okna dźwiękoszczelne, redukujące hałas o 60%.

Okna dachowe powinny utrzymywać ciepło

Kolejnym parametrem okien dachowych, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest ich izolacyjność cieplna. Sprawdź zatem współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem U dla całego okna. Waha się on od 0,8 do 1,7 W/(m2.K). Wybieraj okna o współczynniku jak najniższym.

Zwróć uwagę na rodzaj zamontowanych szyb

Oferowane przez naszą firmę okna dachowe różnią się rodzajami szyb. Wybór podyktowany będzie osobistymi preferencjami oraz funkcjami, jakie ma pełnić okno. Klient może zatem zdecydować się na szyby:

  • energooszczędne,
  • hartowane,
  • dźwiękoszczelne,
  • samoczyszczące.

Na szczególną uwagę zasługują również okna chroniące przed przegrzewaniem, czyli z szybą absorpcyjną i refleksyjną. Te pierwsze pochłaniają 50% energii słonecznej, a następnie oddają ją na zewnątrz. Okna z szybą refleksyjną z kolei odbijają do 70% promieniowania słonecznego.

W oknach dachowych liczy się rozmiar oraz materiał wykonania

Rozmiar okna połaciowego musi być dostosowany do wielkości pomieszczenia, w celu zapewnienia jak największej ilości światła. Jeśli okna mają być zamontowane w pokoju, zlokalizowanym od południa, powierzchnia okna musi równać się co najmniej 20% powierzchni podłogi, jeśli od wschodu lub zachodu od 10 do 20%.

Niemniej ważny jest materiał, z którego okno zostało wykonane. Najczęściej jest to drewno lub PWC. Nie musisz się martwić, że drewniane okno odkształci się pod wpływem wilgoci. Takie okna połaciowe są bowiem odpowiednio zaimpregnowane kilkoma warstwami lakieru.

Okna dachowe, wybrane zgodnie z powyższymi wskazówkami, będą nie tylko doskonały spełniały swoją podstawową funkcję, lecz również urozmaicą wystrój wnętrza.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >