Wybór pokrycia na dach – miniporadnik

Wybierając poszycie dachowe nie powinno kierować się jedynie jego estetyką. Bardzo ważne są parametry samego dachu, a także ciężar poszycia oraz jego izolacyjność.

Pokrycie dachowe zależy od kształtu dachu

Pokrycia dachowe mogą być:

  • wielkoformatowe
  • małoformatowe

Wielkoformatowe, czyli na przykład blachodachówki w arkuszach, przeznaczone są na proste dachy. Ich montaż przebiega szybko i nie powoduje strat materiału.

Na dachy o skomplikowanych kształtach, z załamaniami, wykuszami i lukarnami, polecamy pokrycia małoformatowe: dostępne w naszej ofercie dachówki ceramiczne i betonowe czy gont. Dzięki nim łatwiej można ukształtować krzywizny dachowe.

W wyborze pokrycia dachowego ważny jest kąt nachylenia dachu

Wybierając pokrycie na dach, trzeba wziąć pod uwagę jego kąt nachylenia. Informacje o tym, czy wybrane poszycie będzie odpowiednie do kąta nachylenia dachu, można znaleźć na opakowaniu. Przy zastosowaniu go na dachu o kącie nachylenia mniejszym niż zalecany, potrzebne będzie szczelniejsze poszycie pod dachem.

Ciężar pokrycia dachowego ma znaczenie

Poszycia dachowe różnią się między sobą ciężarem, dlatego trzeba je dostosować do więźby dachowej. Najcięższa jest dachówka karpiówka, nieco lżejsza od niej będzie dachówka zakładkowa.

Na dachy o wyjątkowo delikatnej konstrukcji więźby dachowej poleca się blachy płaskie i faliste.

Wybierając pokrycie dachowe zwróć uwagę na jego izolacyjność akustyczność

Na tę cechę powinno zwrócić się szczególną uwagę, jeśli zamierza się zaadaptować poddasze na potrzeby mieszkalne.

Dachówka betonowa i ceramiczna niemal w idealny sposób je wyciszą, blacha natomiast sprawi, że użytkownicy poddasza będą słyszeli najmniejszy odgłos na dachu.

Dostosuj dach do lokalnych warunków

Największym wrogiem poszycia dachowego jest śnieg i watr. Dlatego, jeśli w rejonie budowanego domu śnieg zalega dłużej, niż na innym obszarze Polski, warto wybrać dach o gładkim pokryciu, aby śnieg się z niego zzuwał.

Jeśli natomiast problemem są silne wiatry, zdecydować się należy na ciężkie, małoformatowe pokrycia, na przykład dachówki.

Wybór poszycia dachowego powinien być zatem starannie przemyślany i poprzedzony dogłębnym researchem, dotyczącym charakterystyki różnych rodzajów pokryć.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >