Wybór pokrycia dachowego, a kwestie estetyczne

Wybierając pokrycie dachowe, często zastanawiamy się nad kwestiami technicznymi oraz ceną materiału. Jednak równie ważnym aspektem jest estetyka, która wpływa na całościowy wygląd naszego domu. Poniżej przedstawiamy kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na rodzaj pokrycia dachowego.

Kolor pokrycia dachowego

Kolor dachu ma kluczowe znaczenie dla harmonijnego połączenia domu z otoczeniem. Warto zastanowić się nad odcieniem, który będzie komponował się z kolorem elewacji oraz stylizacją budynku. Przykładowo, domy utrzymane w starym stylu na tle naturalnych krajobrazów warto wyposażyć w dachy z grafitową lub antracytową blachodachówką. Natomiast tradycyjne polskie domy jednorodzinne doskonale prezentują się z dachówkami ceramicznymi w odcieniach czerwieni.

Rodzaj materiału

Wybierając materiał na pokrycie dachu, należy uwzględnić nie tylko jego trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Również estetyka odgrywa tu istotną rolę. Do najpopularniejszych materiałów należą:

  • dachówka ceramiczna – charakteryzuje się dużą wytrzymałością, trwałością, a także naturalnym wyglądem. Idealnie wpasowuje się w tradycyjne budownictwo wiejskie oraz domy jednorodzinne,
  • blachodachówkablachodachówka dzięki swojej lekkości i prostocie montażu jest chętnie wybierana przez inwestorów. Może imitować dachówkę ceramiczną. Szeroka gama kolorów pozwala na swobodne dopasowanie do estetyki budynku,
  • papa termozgrzewalna – stosowana głównie na dachach płaskich, może być pokryta kolorowym żwirem, tworząc estetyczną powierzchnię,
  • dachówka betonowa – choć cięższa od dachówek ceramicznych, może mieć zbliżony wygląd i kształt. Bogata oferta kolorystyczna umożliwia dobranie odpowiedniego odcienia dla elewacji.

Kształt pokrycia

Dostępne są różne rodzaje dachówek i blachodachówek, które różnią się kształtem oraz fakturą. Warto zwrócić uwagę na to, jaki efekt estetyczny chcemy uzyskać – czy klasyczny i stonowany, czy może nowoczesny i wyrazisty. Przykładowo, dachówka karpiówka świetnie wpasuje się w klimat starego miasta, podczas gdy blachodachówka modułowa doda nowoczesności domowi o prostych, geometrycznych kształtach.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >