Wycena dachu – za co zapłacę?

Budowa domu do stanu surowego kończy się postawieniem więźby dachowej i przykryciem jej pokryciem dachowym. Jest to niemały wydatek, dlatego warto jest dowiedzieć się, jakie koszty wchodzą w skład zadaszenia budynku. Czyli, mówiąc innymi słowy, za co zapłacę przy stawianiu dachu?

Koszt budowy dachu zależeć będzie od kilku czynników, wśród których trzeba wymienić koszt określonego pokrycia dachowego wraz z koniecznymi akcesoriami, odpowiednią ilością okien, wyłazów itp., cenę materiałów niezbędnych do stworzenia więźby oraz poszycia, do tego zazwyczaj wlicza się też koszt położenia pod dachem izolacji. Powyższe składowe będą przede wszystkim zależne od kształtu i formy naszego dachu, forma ta zaś jest ściśle związana z wysokością robocizny czyli krycia dachu. Generalnie stosowana jest zasada, że im większy stopień skomplikowania konstrukcji, tym wyższa końcowa cena dachu. Jeśli np. nieodpowiednio dobierzemy rodzaj pokrycia dachowego, to przedłużą nam się prace dekarskie lub wzrośnie koszt za zużyty materiał, rośnie bowiem stopień odpadów budowlanych, a więc de facto ilość zmarnowanego materiału. Dlatego warto jest już na etapie projektowania budynku skontaktować się z ekipą dekarską lub specjalistą z firmy budowlanej, zajmującym się wyceną dachu.

Pokrycie dachowe – jakie wybrać?

Dobrze, ale jakie pokrycie dachowe wybrać do nowo powstającego domu? Dobór materiału pokrycia dachowego poniekąd wiąże się z rodzajem konstrukcji dachu. Dachy płaskie i proste dwuspadowe pokrywa się szybko i łatwo, żeby więc uzyskać niewysoką cenę za zadaszenie budynku zwieńczonego taką konstrukcją, najlepiej pokryć je panelami blaszanymi lub blachodachówką. Z kolei przy większej ilości załamań i spadów korzystniej jest wybrać materiały w niewielkich rozmiarach, jak dachówki ceramiczne, betonowe lub gonty. Do tego dochodzi specyfika montażu wybranego przez nas pokrycia dachowego: niekiedy wybrany przez nas sposób instalacji pokrycia może wymusić zastosowanie niestandardowych rozwiązań, co podwyższa koszt inwestycji. Warto pamiętać, że zastosowanie pokrycia dachowego sprzedawanego w panelach lub arkuszach nie wymaga więźby dachowej o wzmocnionej konstrukcji, jednak jeśli chcemy mieć do dyspozycji poddasze użytkowe, to trzeba będzie zastosować zwiększoną ilość wełny mineralnej lub szklanej jako termoizolacji i izolacji akustycznej. Z kolei pokrycie budynku dachówkami ceramicznymi lub betonowymi daje o wiele większy komfort termiczny i akustyczny, ale konstrukcja więźby musi udźwignąć o wiele większy ciężar pokrycia dachowego, konstrukcja więźby będzie więc sporo droższa.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >