Zalety bitumicznych pokryć dachowych

Bitumiczne pokrycia dachowe kiedyś kojarzyły się z nieestetycznymi papami stosowanymi najczęściej na budynkach gospodarczych. Jednak już kilkunastu lat producenci pokryć dachowych oferują niezwykle wytrzymałe i dobrze prezentujące się gonty bitumiczne. Są to wyroby o wielu walorach zapewniających maksymalną ochronę więźby i całego budynku. Jakie są zalety bitumicznych pokryć dachowych?

Czym są bitumiczne pokrycia dachowe?

Obecnie do produkcji bitumicznych pokryć dachowych wykorzystuje się specjalne papy termozgrzewalne wzbogacone asfaltem modyfikowanym SBS. Takie wyroby powszechnie stosuje się do zabezpieczenia połaci dachowych przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Do najbardziej uniwersalnych artykułów tego typu należą wysokiej klasy gonty bitumiczne. Ten rodzaj pokrycia wyróżnia się niezwykłymi walorami estetycznymi i idealnie nadaje się do budynków stylizowanych na stare wille i dworki. Szeroka gama kolorystyczna oraz różnorodność form sprawiają, że pasują także do budynków zachowanych w minimalistycznym i nowoczesnym stylu.

Zalety gontów bitumicznych

Bitumiczne pokrycia dachowe wyróżniają się przede wszystkim wysoką wytrzymałością i odpornością np. na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu nawet po wielu latach prezentują się bardzo dobrze. Główne zadanie dachu to ochrona zarówno ludzi, jak i budynków przed deszcze, śniegiem czy słońcem. Gonty bitumiczne świetnie sobie radzą praktycznie przy każdej pogodnie. Nie zmieniają swoich właściwości pod wpływem działania wysokich lub niskich temperatur. Idealnie chronią przed deszczem, przy czym nie chłoną wilgoci. W ten sposób do wnętrza obiektu nie przedostaje się woda, która może powodować powstawanie pleśni i grzybów na ścianach.

Gonty nie tracą koloru pod wpływem intensywnych promieni słonecznych. W związku z tym, że wyróżniają się wytrzymałością, są w stanie przetrwać nawet silne wichury. Dodatkowo produkty tego typu są elastyczne i nadają się do pokrycia nawet bardziej skomplikowanych konstrukcji dachowych. Mała waga bitumicznych pokryć dachowych sprawia, że sprawdzają się także przy dachach o naruszonej więźbie. Dachówki tego typu nie obciążają krokwi, nie ma więc obawy, że część lub całość dachu zawali się.

Jak dbać o bitumiczne pokrycia dachowe?

Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji różnorodnych pokryć dachowych podkreślają, że o gonty bitumiczne należy odpowiednio dbać:

Gonty bitumiczne to powierzchnie, które bardzo dobrze prezentują się praktycznie na każdym dachu. Warto pamiętać, by co 2-3 lata malować je specjalnym preparatem chemicznym likwidującym glony, które lubią pojawiać się na powierzchni dachu. Ze względu na łatwy i tani montaż gont staje się coraz bardziej popularny. Dach trzeba wcześniej odeskować. Jeśli w trakcie eksploatacji odpowiednio ochronimy połacie dachowe, możemy się spodziewać, że gont przetrwa naprawdę długie lata, co przy stosunkowo niskiej cenie jest bardzo dużą zaletą.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >