Jak zamontować okno dachowe w już istniejącym dachu?

Wykonania izolacji okna dachowego wymaga sporego doświadczenia, dlatego warto skonsultować się z doświadczonym instalatorem. Jeżeli jednak czujesz się na siłach, aby samodzielnie przeprowadzić montaż, powinieneś postępować zgodnie z poniższymi wytycznymi.

Instalacja okna dachowego

Pierwszym etapem jest zaznaczenie na krokwiach miejsca, w którym ma być umieszczone okno dachowe. W tym celu, przed usunięciem obszaru deskowania, należy zidentyfikować środek okna, który odsłania łupek lub dachówkę. Pierwszy łupek lub dachówkę można usunąć, wyciągając je spomiędzy krokwi. Warto też upewnić się, że przestrzeń poniżej miejsca pracy jest odgrodzona i że mamy do dyspozycji stabilną podporę, na której można stanąć.
Na tym etapie może być konieczne przycięcie krokwi na górze i na dole przed usunięciem jej wraz z łatami, aby uzyskać wystarczająco szeroki otwór. Przynajmniej jeden dodatkowy rząd płytek wymaga usunięcia, aby zmieścić  obróbkę okienną.

Tworzenie otworu okiennego

Aby uzyskać wyraźny otwór, należy wyciąć krokwie przed pomiarem szerokości i wysokości, oraz sprawdzeniem, czy otwór jest kwadratowy. Pozycje trymerów (najkrótszych krokwi) i krokwie należy wyraźnie oznaczyć, a dolny trymer włożyć i dobrze przybić gwoździami. W razie potrzeby można zrobić to samo z górnym trymerem. Następnie należy upewnić się, że wszystko jest dobrze przybite, wszystkie powierzchnie – wyrównane, a otwór – kwadratowy.

Modele okien dachowych

Okna dachowe są produkowane w szerokościach dostosowanych do rozstawu krokwi w nowoczesnych domach, który wynosi zwykle między 90 a 100 cm. W przypadku szerszych okien konieczne jest wycięcie fragmentu krokwi i wstawienie wymianów. Wybierając okno o szerokości o 4-6 cm mniejszej niż odległość między krokwiami, instalacja nie sprawi żadnych problemów.

Przed montażem okien dach powinien być pokryty paroprzepuszczalną membraną dachową bądź inną izolacją wstępnego krycia. Membrana dachowa wymaga wycięcia i pozostawienia zapasu pozwalającego na swobodne wywinięcie jej na łaty.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >