Zasady doboru rolet do okien dachowych

Każde pomieszczenie potrzebuje odpowiedniej ochrony przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Dotyczy to szczególnie przestrzeni na poddaszu. Producenci akcesoriów dachowych polecają specjalne rolety do okien dachowych. Nowoczesne elementy tego typu pozwalają sprawnie regulować ilość światła wpadającą do pokoi. Jak zatem dobrać rolety do okien dachowych?

Czy dobór rolet zależy od modelu okna?

Okna dachowe produkuje wiele firm, a każda z nich oferuje inne sposoby montażu. Oprócz tego poszczególne modele mogą się różnić także pod względem doboru konkretnej rolety dachowej. Dlatego przed wyborem ochrony przeciwsłonecznej należy sprawdzić, czy producent okien narzuca zakup jednego rodzaju żaluzji. Przed zamówieniem rolety sprawdź, jakie oznaczenia ma zamontowane na poddaszu okno. Informacje tego typu znajdują się na specjalnych tabliczkach zamieszczonych w rogach okna. Oczywiście nie zawsze producenci narzucają wybór konkretnych żaluzji, jednak lepiej się upewnić, by nie zwracać zakupionego towaru.

Rozmiar rolety

Każdą roletę należy dobrać odpowiednio do rozmiaru okna. To jest jeden z podstawowych warunków, o jakim musi pamiętać każdy właściciel poddasza. Idealnie dopasowany rozmiar rolety sprawi, że każda część będzie dobrze działała. Obecnie można kupić dwa warianty: rolety gotowe dopasowane do najpopularniejszych rozmiarów okien dachowych oraz rolety robione specjalnie na wymiar konkretnego okna. Modele dostępne od ręki w sklepach i hurtowniach są oczywiście tańsze. W przypadku produktów na zamówienie trzeba się liczyć z dłuższym czasem oczekiwania i wyższymi kosztami.

Tkaniny rolet

Okna na poddaszu są najbardziej wystawione na działanie słońca, dlatego pokoje nagrzewają się znacznie szybciej, niż pomieszczenia na piętrach lub parterze. Właśnie z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na materiał rolet. Poszukując idealnej tkaniny, bierze się pod uwagę kilka czynników. Należy do nich przede wszystkim strona, z której znajduje się okno. Pomieszczenia w części południowej są najbardziej nasłonecznione, dlatego lepiej wybrać do nich rolety mocno pochłaniające światło.

Producenci rolet dachowych polecają głównie modele zaciemniające. Materiał stosowany do rolet tego typu odbija ostre promienie słoneczne. Jest to produkt idealny do sypialni, ponieważ tkanina całkowicie zaciemnia przestrzeń, co przydaje się także podczas jasnych nocy lub w domach znajdujących się w pobliżu latarni. Warto przy tym pamiętać o jednym ważnym czynniku. Materiał zaciemniający powinien być pokryty dodatkową powłoką termiczną. W kuchni, pokojach dziecinnych, łazience czy korytarzu lepiej sprawdzą się rolety wykonane z tkaniny przyciemniającej, która odbija światło, jednocześnie tworząc w pomieszczeniach przyjemny i relaksujący półcień. Dodatkowo do łazienki trzeba wybrać modele odporne na wilgoć.

Specjaliści polecają zakup rolet z prowadnicami. To właśnie dzięki nim produkt bardzo dobrze przylega do okna i bardzo dobrze chroni przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Aluminiowe prowadnice prezentują się niezwykle elegancko i są łatwe w montażu.

 Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >