Zasady ocieplenia poddasza użytkowego

Jednym z ważniejszych etapów budowy domu jest niewątpliwie kładzenie pokrycia dachowego. Oprócz podjęcia decyzji, czy na połaci będzie położona blachodachówka, czy może dachówka betonowa należy się również zastanowić nad tym, czy poddasze będzie przestrzenią użytkową. Jeśli w tym miejscu pojawi się sypialnia lub inne pomieszczenie, to dobrze zadbać o ocieplenie, aby przestrzeń była komfortowa. O jakich zasadach należy pamiętać?

Czym najlepiej ocieplić poddasze?

Pierwszym krokiem, który należy podjąć przed przystąpieniem do prac związanych z ocieplaniem poddasza, jest oczywiście wybór odpowiedniego materiału. Warto zwrócić uwagę nie tylko na parametry poszczególnych produktów, ale również ocenić stan techniczny pokrywy i więźby dachowej, aby upewnić się, czy konstrukcja pozwala na wykonanie tego rodzaju prac. Czynność można oczywiście pominąć, jeśli dachówka ceramiczna czy bitumiczna była kładziona niedawno. Na szczególną uwagę zasługuje wełna mineralna, która jest niepalna, elastyczna i sprężysta. Oprócz świetnego ocieplenia poddasza skutecznie tłumi dźwięki.

O czym należy pamiętać, ocieplając poddasze użytkowe?

Po zakupie materiałów trzeba jeszcze przygotować narzędzia. Podczas prac przyda się poziomica ze wskaźnikiem laserowym, zszywacz tapicerski ręczny albo elektryczny, szlifierka kątowa, wiertarko-wkrętarka, nóż do wełny oraz nożyczki. Jeśli natomiast chodzi o właściwe prace związane z montażem termoizolacji na dachu, do warto pamiętać o kilku zasadach:

  • zapewnieniu dobrej termoizolacji (zrobieniu wlotów w okapie i wylotów w pokryciu albo kalenicy),
  • ułożeniu folii paroprzepuszczalnej pod deskowaniem,
  • układaniu pierwszej i drugiej warstwy izolacji od dołu krokwi i umieszczaniu kolejnych odcinków w kierunku kalenicy,
  • wykorzystaniu folii polietylenowej o grubości 15 albo 20 milimetrów do wykonania warstwy paroizolacyjnej,
  • mocowaniu płyt gipsowo-kartonowych przy pomocy wkrętów umieszczanych co 15 centymetrów na szerokości danego profilu oraz rozpoczęciu montażu od dołu skosu i układaniu kolejnych odcinków w sposób mijankowy.


Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >