Zasady pielęgnacji pokryć dachowych

Pokrycie dachowe to niezwykle ważny element każdego domu, ponieważ chroni domowników przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. To właśnie solidny dach sprawia, że do wnętrza budynków nie dostaje się wilgoć oraz woda podczas obfitych deszczów, a w czasie upałów można odetchnąć w chłodniejszym pomieszczeniu. Aby dach służył nam przez wiele lat, należy go odpowiednio pielęgnować.

Regularna kontrola dachu

Wiele osób zapomina o tym, że każdy dach powinien być regularnie sprawdzany przez specjalistów. Pełną kontrolę należy wykonywać co najmniej raz na rok. W ten sposób można zweryfikować, jaki jest stan dachu i czy konieczne są naprawy usterek. Fachowiec jest w stanie ocenić, czy termoizolacja poprawnie działa i czy z domu nie ucieka ciepło. Taki zbieg dotyczy każdego pokrycia dachowego: blachodachówek, dachówek ceramicznych czy betonowych oraz bitumicznych gontów. Istotną częścią dachów są systemy rynnowe, które również wymagają regularnej kontroli. Najcześciej wykonuje się ją podczas sprawdzania pokrycia dachowego. Rynny muszą być drożne tak, by odprowadzały nadmiar wody z dachów.

Konserwacja blachodachówki

Blachodachówka stanowi jeden z częściej wybieranych pokryć dachowych przez Polaków. Produkt ten jest stosunkowo wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, należy jednak pamiętać, by raz na 5 lat dokładnie wymyć jego powierzchnię. Najlepiej zastosować do tego specjalną myjkę ciśnieniową. Dość istotny jest kierunek mycia dachu, który powinien zgadzać się z naturalną krzywizną dachu. Trzeba myć od góry do dołu tak, by zbyt wysokie ciśnienie wody nie uszkodziło warstw termoizolacyjnych dachu.

Jeżeli blachodachówka wymaga malowania, to pierwszym krokiem jest właśnie dokładne oczyszczenie połaci. Malowanie dachu nie jest prostą sprawą, dlatego lepiej zlecić to zadanie fachowcom. Dużą rolę odgrywa rodzaj farny. Preparat musi wyróżniać się wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, w tym deszcze i nadmierne nasłonecznienie, oraz na działanie korozji.

Konserwacja dachówki ceramicznej

Dachówka ceramiczna należy obecnie do najdroższych pokryć dachowych o bardzo wysokim stopniu wytrzymałości. Nie oznacza to, że nie trzeba o nią dbać. W związku z tym, że ceramiczne produkty mają porowatą strukturę, na ich powierzchni osiadają różne zanieczyszczenia: pyły, piasek, wilgoć. Często na pokryciu dachowym tego typu tworzy się na zielona warstwa porostów, glonów. Taki mech nie wygląda estetycznie i należy go usunąć. Najlepszym rozwiązaniem jest pokrycie dachówek specjalnymi preparatami, które zawierają żywe kultury bakterii. Wyjadają one glony i zapobiegają ponownemu tworzeniu się powłoki. Takie zabieg warto powtarzać co 2 – 3 lata.

Konserwacja gontów bitumicznych

Podobna sytuacja występuje przy gontach bitumicznych. W tym wypadku również należy co 2 – 3 lata stosować preparaty. Są to płynne wyroby bitumiczne, które tworzą specjalną powłokę na powierzchni dachu, uzupełniający przy tym wszystkie ubytki powstałe na przestrzeni lat. Bitumiczne pokrycia dachowe również należą do bardzo trwałych, jednak po pewnym czasie także one wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Należy zatem pamiętać, że każdy dach, niezależnie od rodzaju, wymaga konserwacji.

Co się dzieje, gdy dach nie podlega renowacji?

Właściciele domów często zapominają o konserwacji dachów. Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji pokryć dachowych podkreślają, że jest to poważny błąd:

Każde pokrycie dachowe musi być odpowiednio pielęgnowane. W przeciwnym razie na jego powierzchni pojawiają się ubytki. Czasami pod wpływem silnych wiatrów jakiś element może zostać nawet zerwany, przez co ucierpi także termoizolacja. Niezadbany dach nie będzie spełniał swoich zadań. W konsekwencji wpłynie to na całą strukturę domu. Tynk pod wpływem wilgoci pęka. Na ścianach osiada wilgoć, pojawiają się pleśnie i grzyby, które są niebezpieczne dla zdrowia i trudne je usunąć. Tego wszystkiego można uniknąć właśnie dzięki odpowiedniej pielęgnacji pokryć dachowych.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >