Zasady składowania pokryć dachowych przed ułożeniem

Osoby, które planują montaż albo wymianę dachu, zwykle zastanawiają się, jaki produkt będzie najlepszy, aby posłużył im przez długie lata, zapewniając bezpieczeństwo i chroniąc przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych. Istnieją jednak również pewne kwestie poboczne, które także mogą wpłynąć na ich kondycję. Mowa tutaj na przykład o zasadach przechowywania podczas transportu czy na placu budowy. O czym należy pamiętać, aby pokrycie nie straciło swoich właściwości i nie uległo zniszczeniu?

Jakie czynniki mogą zaszkodzić przechowywanym pokryciom dachowym? 

Jedną z ważniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania odpowiedniego miejsca do przechowywania pokryć dachowych, są czynniki, które mogą im zaszkodzić. Zaliczamy do nich przede wszystkim znaczące zmiany temperatur i wilgotności powietrza. Warto pamiętać, że arkusze dachówki ceramicznej czy blaszanej są poukładane na sobie, więc w efekcie zmiennych warunków może dojść do odparzenia, czego skutkiem mogą być groźne dla pokrycia korozje.

W praktyce oznacza to, że do magazynowania takich produktów najlepiej wybrać suche i przewiewne miejsce, w którym panują stałe temperatury. Niezwykle ważne jest też to, aby nie znajdowały się w pobliżu agresywnie reagujących materiałów. Ciekawą praktyką może być ułożenie ich na paletach. Dzięki temu można w łatwy sposób uniknąć zabrudzenia piachem czy innymi kruszywami wykorzystywanymi podczas prac budowlanych. Warto zadbać też o to, aby pokrycia dachowe w okresie przechowywania znalazły się pod zadaszeniem.

A co z przenoszeniem dachówek? 

Odpowiedni sposób przechowywania dachówki blaszanej czy betonowej jest niezwykle ważny dla zachowania dobrej kondycji materiału. Czasami jednak zdarza się tak, że mimo poprawnego magazynowania dochodzi do uszkodzenia dachówek podczas przenoszenia. Właśnie dlatego warto też wiedzieć, w jaki sposób się z nimi wówczas obchodzić. Z uwagi na to, że są stosunkowo ciężkie i mają duże wymiary, powinno się tym zajmować kilka osób. Co ważne, podczas podnoszenia trzeba trzymać je po długości przy maksymalnym rozstawie rąk.

Dzięki temu nie tylko nie ulegną zniszczeniu, ale również prace będą bezpieczne. Podczas transportu trzeba też zadbać o to, aby poszczególne warstwy o siebie nie szorowały ani się nie obijały. Taka sytuacja może doprowadzić do uszkodzenia warstw zabezpieczających. To z kolei może być przyczyną korozji, która ma znaczący wpływ na kondycję i funkcjonalność pokrycia.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >