Jak zbudowany jest system rynnowy?

System rynnowy – jeśli ma skutecznie odprowadzać wodę deszczową z dachu – musi składać się z wielu starannie dobranych i dopasowanych elementów. Jakie elementy wchodzą w skład systemu odwadniania dachu oraz jakie funkcje pełnią?

 

Rynny i rury spustowe

 

Nieodłączonym elementem systemu odwadniania są rynny, które są rozmieszone wzdłuż krawędzi dachu i które odbierają wodę z połaci dachowej. Z rynien woda spływa bezpośrednio do rur spustowych, które z kolei są rozlokowane wzdłuż linii okapu, a ich zadaniem jest odprowadzanie wody poza budynek.

 

Rynny powinny być montowane z zachowaniem lekkiego spadku w kierunku narożników budynku, co sprawi, że woda nie będzie wylewać się poza ich obręb, tylko będzie spływać w kierunku rur spustowych.

 

Zależnie od kształtu i wielkości, rynny są w stanie odprowadzić mniej lub więcej wody. Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań – rynny okrągłe, prostokątne, eliptyczne, a także rynny o głębokim profilu czy rynny z wewnętrznym wywinięciem brzegów, który chroni przed wychlapywaniem się wody nawet w trakcie intensywnych odpadów.

 

Elementy składowe systemu rynnowego

 

Aby system odwadniania funkcjonował prawidłowo, konieczne jest zastosowanie szeregu elementów łączących. Najważniejszymi z nich są: łączniki do rynien, łączniki do rur spustowych, a ponadto odpływy, wykorzystywane do łączenia rynien z rurami spustowymi, oraz narożniki, służące do łączenia rynien w wewnętrznych i zewnętrznych narożnikach budynku.

 

Przy montażu systemów rynnowych obowiązkowo są też stosowane haki, elementy konstrukcyjne będące wspornikiem rynien, oraz wylewki, wyprofilowane kształtki kończące rurę spustową i umożliwiające odprowadzenie wody do kanalizacji deszczowej lub do gruntu.

 

Listwę podstawowych elementów montażowych rynien uzupełniają: obejmy, służące do przymocowania rur spustowych do ściany budynku, oraz rynajzy, pozwalające na montaż rynien z zachowaniem wymaganego spadku i na dachach o różnym kształcie.

 Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >